Азиската економска суперсила ќе успее да добие независност од американската технологија во текот на следните неколку години

Кина ќе победи во трговската војна со САД и на крајот ќе се ослободи од нејзината зависност од американската технологија, изјави стратегот за Си-Би-Си во понеделникот.

„Кина никогаш повеќе нема да им верува на САД и ќе ја постигне својата технолошка независност во рок од 7 години“, рече Дејвид Рош, претседател и глобален стратег на Independent Strategy,, за Си-Ен-Би-Си.

Кина традиционално се потпираше на американските добавувачи за клучните технолошки компоненти како што се чипови и софтвер, како и модеми и џет-мотори, но последните елементи на долготрајната трговска војна ги затегнаа овие врски и ги зафатија деловните активности од обете страни.

Во мај, кинескиот технолошки гигант Huawei беше на списокот на Соединетите Држави со тоа што Вашингтон ја блокираше компанијата да купува чипови и софтвер изработени од САД, освен ако не е овластена да го стори тоа. Некои американски мобилни мрежи користат и производи на Huawei, а други претставници на деловните субјекти на САД рекоа дека нивните приходи ќе бидат погодени од црната листа на телекомуникацискиот гигант.

Гугл исто така го прекина бизнисот со Huawei, што значи дека идните телефони на Huawei повеќе нема да имаат инсталиран оперативен систем Android.

Наспроти ова, Кина, наводно, ги истражува своите технолошки компании за да ја измери нивната зависност од добавувачите на САД, додека го зајакнува развојот на сопствената технологија во индустријата.

На пример, земјата развива своја индустрија за чипови. Под иницијатива предводена од владата „Made in China 2025“, Кина има за цел да произведе 40% од своите полупроводници до 2020 година и 70% до 2025 година.

Во моментов, само 16% од полупроводниците што се користат во Кина се произведуваат во земјата, се вели во февруарскиот извештај на Центарот за стратешки и меѓународни студии. Само половина од нив ги прават кинеските компании.

Роше предвидува дека крајот на трговската војна не се приближува, иако преговорите ќе продолжат во октомври.

Тоа е затоа што трговската војна меѓу САД и Кина не се однесува само на трговијата, истакна тој.

„Тоа е конфликт помеѓу растечката глобална моќ и намалената глобална моќ … Не станува збор само за трговија. Станува збор за технологија, станува збор за слободен проток на идеи … “, рече Рош.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк