Криптовалутата доџкоин, инспирирана од меме, нагло порасна за дури 23 отсто во вторникот, откако Илон Маск рече дека Тесла ќе прифати доџкоини како платежно средство за дел од својата стока.

– Tesla ќе овозможи да се купи некоја стока со Doge и да видиме како ќе биде – рече извршниот директор на производителот на електрични автомобили во твит.

Маск често зборуваше за dogecoin, нарекувајќи го неговата омилена дигитална монета и спомнувајќи ја во настап во емисијата „Saturday Night Live“ на NBC.

Догекоинот првично беше започнат како шега од неговите креатори Били Маркус и Џексон Палмер во 2013 година.

Твитовите на Маск и зголемениот интерес за бранот аматерски инвеститори предизвикаа интерес за оваа криптовалута на почетокот на оваа година, зголемувајќи ја нејзината цена.

Dogecoin вредеше само дел од цент на почетокот на годината, но се искачи на рекордно високо ниво над 74 центи во мај.

Оттогаш драстично опадна – на само 20 центи, за повеќе од 70 отсто од највисокото ниво на сите времиња.

Некои крипто-инвеститори велат дека феноменот на dogecoin е сличен на „меме-акции“ како GameStop и AMC и не треба да се сфаќа сериозно.

„Всушност, не сум убеден дека доџкоинот е добар за крипто-пазарот“, изјави за CNBC минатиот месец Бред Гарлингхаус, извршен директор на крипто компанијата Ripple.

Dogecoin неодамна доби ривал во shiba inu, меме токен што се смета за „убиец на dogecoin“. Shiba inu моментално е 13-та најголема монета по пазарна вредност, откако накратко го надмина доџкоинот во еден момент.