Соединетите држави треба да плаќаат најниска каматна стапка. Нема инфлација, вели американскиот претседател

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика Федералните резерви да ги намалат каматните стапки на ниво што е вообичаено резервирано во случај на рецесија или периоди на постојан слаб раст, посочувајќи дека таквото прилагодување би можело да и овозможи на владата да го реструктуира долгот на земјата по пониска цена.

ФЕД мора да ги „намали нашите каматни стапки на НУЛА или подолу“, рече Трамп во твитот во средата наутро, со што ги надмина барањата од неговите претходни напади кога тој бараше стапките да се намалат на еден процент. „Некогаш мора да започнеме со рефинансирање на нашиот долг.

Монетарните власти, како што се Европската централна банка, Швајцарската национална банка и Централната банка на Јапонија, спроведуваат политика на каматни стапки, што ефективно ги прави негативни, како начин за зајакнување на побарувачката за заеми и стимулирање на инаку слабата економија. Референтната стапка на ФЕД во моментов е 2% -2,25% по намалувањето на четвртина поени на 31 јули – првото намалување откако ФЕД ефикасно ги намали каматните стапки на нула во 2008 година, за време на најтешката финансиска криза и економскиот пад од Големата депресија.

Откако Трамп падна на анкетите зад неколку кандидати на демократите во неговата реизборна кампања во 2020 година и Американците стравуваат од рецесија следната година, претседателот се обидува да ја разреши Белата куќа од вината за економски проблеми. Тој постојано го обвинува претседателот на ФЕД Џером Пауел дека премногу брзо ги зголемува каматните стапки во 2018 година и ја ограничува економијата додека претседателот води трговска војна со Кина.

„Соединетите држави треба да ја плаќаат најниската каматна стапка. Нема инфлација! Наивноста на Џером Пауел и Федералните резерви не ни дозволуваат да го направиме она што другите земји веќе го прават “, напиша Трамп.

 

Забрането превземање на содржината без согласност од редкацијата на БанкоМетар.мк