ВАШИНГТОН (Ројтерс) – Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот ја повика Светската банка да престане да позајмува пари на Кина, еден ден откако институцијата усвои план за позајмување на Пекинг во врска со приговорите на Вашингтон.

Светската банка во четвртокот усвои план за помош на Кина од 10 милијарди до 15 милијарди американски долари заеми со ниски камати на годишно ниво до јуни 2025 година. Планот предвидува заемот да „постепено опаѓа“ од претходниот петгодишен просек од 18 милијарди американски долари.

„Зошто Светската банка позајмува пари на Кина? Може ли тоа да биде можно? Кина има многу пари. СТОП!“ Трамп напиша во објавата на Твитер.

„Заемот на Светска банка за Кина опадна нагло и ќе продолжи да се намалува како дел од нашиот договор со сите наши акционери, вклучувајќи ги и Соединетите држави“, се вели во соопштението на Светската банка во е-пораката до Ројтерс.

„Ние ги елиминираме заемите додека земјите стануваат побогати“.

Портпаролот на Белата куќа одби да го коментира записот.

Светската банка ја кредитираше Кина со 13 милијарди американски долари во фискалната 2019 година, што заврши на 30 јуни, што претставува намалување од околу 2,4 милијарди американски долари во однос на фискалната 2017 година.

Но, падот на заемите на Светската банка за Кина не е доволно брз за администрацијата на Трамп, која тврди дека Пекинг е премногу богат за меѓународна помош.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност од редакцијата на БанкоМетар.мк