Републиканската партија има шанса да ја надгради администрацијата на Трамп – со оддалечување од неа

Доналд Трамп ја загуби трката за реизбор и кога ќе ја напушти Белата куќа, повеќето од неговите „Трамп“ елементи на неговиот пристап кон економската политика ќе одат со него.

За многу републиканци, изборите во 2020 година се доказ за економските политики во изминатите четири години. Републиканската партија освојува повеќе места во Претставничкиот дом, најверојатно ќе ја задржи контролата врз Сенатот. Трамп ја зголемува поддршката меѓу афро-американското население и гласачите кои зборуваат шпански. Тој исто така успеа да победи држави како Тексас и Охајо, кои анкети на јавното мислење пред гласањето ги опишаа како оспорени. Актуелниот претседател доби 8 милиони гласачи повеќе отколку во 2016 година, покажуваат најновите податоци за пописот. (10 милиони повеќе луѓе гласаа за следниот претседател Џо Бајден, отколку за Хилари Клинтон пред четири години)

Пораката за некои републиканци ќе биде едноставна: да не беше пандемијата на коронавирусот, силната американска економија ќе му дадеше втор мандат на Трамп, напиша економистот Мајкер Р. Страјн во написот на Блумберг.

Но, најголемите законодавни достигнувања на претседателот – намалувањето на даноците за претпријатијата и домаќинствата во 2017 година – беа по републиканскиот учебник и немаат никаква врска со конзервативниот популизам на претседателот или економскиот национализам. Истото важи и за напорите на Трамп да ги ограничи економските регулативи.

И обратно, непријателството на Трамп кон имиграцијата беше очигледно популистичко и веројатно ќе остане со републиканците, предизвикувајќи потенцијална штета на економијата. Да ја оставиме настрана илегалната имиграција, која долго време беше републиканска проблематика. Администрацијата на Трамп исто така сакаше да ја редуцираат легалната имиграција.

Во следните неколку години, може да видиме внатрешна битка во рамките на Републиканската партија околу имиграцијата, но републиканците кои ја поддржуваат имиграцијата, повеќе сакаат да ја избегнат. Од своја страна, републиканците кои го поддржуваат растот мора да го покренат прашањето за потребата на САД за имигранти.

Соединетите држави се соочуваат со демографски предизвици, а економскиот раст ќе бара повеќе, а не помалку имиграција. Имигрантите најверојатно ќе започнат сопствен бизнис на сметка на домородното население, и овие нови потфати ја стимулираат иновацијата и создаваат работни места. Доколку во иднина се дадат зелени картони на имигранти со повеќе способности, придобивките за економијата ќе бидат уште поголеми.

Освен непријателството кон имигрантите, другите незаборавни аспекти на „Трамп“ од економската политика нема да траат меѓу редовните републиканци.

Под притисок на бизнисот, центарот на гравитација на партијата најверојатно ќе може да ја врати поддршката за слободна трговија и глобализацијата пред Трамп. Многумина во партијата ќе продолжат да се залагаат за повлекување на деловните активности од Кина, а повеќе популистички републиканци ќе ги поддржат мерките за нивно враќање во САД. Но, тврдиот став кон Кина не е ист со неподготвеноста за трговија. Деновите на републиканска поддршка за царините против американските сојузници поминаа одамна.

Истото важи и за непријателството на Трамп кон меѓународните институции како што се НАТО и Светската трговска организација (СТО). Политичката десница нема да ги продолжи обидите на Трамп да го ослаби и делегитимира либералниот меѓународен поредок по Втората светска војна – ова би се сметало за преголема закана за просперитетот.

Многу републиканци не се загрижени за зголемување на дефицитот со намалување на даноците, погрешно верувајќи дека овие намалувања работат за себе. Сепак, дефицитот е уште едно болно прашање за републиканците и токму загриженоста на партијата за зголемување на долгот на земјата ја спречи желбата на Трамп за нова рунда економски стимул на есен.

Републиканците ќе продолжат да се грижат за трошењето и да продолжат со обидите за понатамошно намалување на трошоците за здравствена и социјална политика. Трамп ги замрзна тие напори за време на неговото време во Белата куќа, но спротивставувањето на кратењата нема да го надживее неговото владеење.

Некои републиканци ги толкуваат изборните резултати како доказ дека иднината на партијата е партија на работници, а не деловни елити. Републиканската партија треба да ги стави работните луѓе поблиску до центарот на својата агенда. Но, ова нема да биде продолжение на политиката на Трамп. неговите достигнувања за работничката класа се малку. Претседателот не ги исполни ветувањата за намалување на цените на лековите и зајакнување на здравствениот систем. Индустриската преродба за која тој вети дека никогаш не се случи – неговите трговски војни всушност чинат работни места во производството.

Трамп ја стави работничката класа во срцето на неговата реторика, а републиканските политичари забележаа. Сега, сепак, партијата мора да го стави овој акцент на политичката агенда. Ако успее, тој ќе го надгради правилото на Трамп со тоа што ќе се оддалечи од него.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк