ВАШИНГТОН ( Ројтерс ) – Трговскиот дефицит во САД се искачи на 10-годишно ниво во октомври, додека извозот на соја опадна и увозот на стоки за широка потрошувачка се искачи на рекордно високо ниво, што укажува на тоа дека мерките на администрацијата на Трамп за намалување на трговската празнина најверојатно биле неефикасни.

Други податоци во четвртокот покажаа дека приватните работодавци најмиле помалку работници од очекуваното во ноември, што укажува на умереност во темпото на раст на работните места. Тоа беше засилено со уште еден извештај што покажува мал пад на бројот на Американци кои поднесоа барања за надоместоци за невработеност минатата недела.

Извештаите додадоа на слабите трошоци за домување и деловни трошоци, за податоците за опремата – сигнализирајќи го забавувањето на економскиот раст. Загриженоста во врска со здравјето на економијата во последниве денови ја разгореа финансиските пазари.

Одделот за трговија рече дека трговскиот дефицит се зголемил за 1,7 отсто на 55,5 милијарди долари, што е највисоко ниво од октомври 2008 година. Трговскиот јаз се проширува пет месеци по ред. Податоците за септември беа ревидирани за да се покаже дека дефицитот се зголеми на 54,6 милијарди долари, наместо претходно пријавени 54,0 милијарди долари.

Трговскиот дефицит со политички чувствителни односи со Кина се зголеми за 7,1 отсто на рекордни 43,1 милијарди долари во октомври.

САД се заглавени во жестока трговска војна со Кина. Вашингтон наметна тарифи за кинески увоз од 250 милијарди долари за да ги принуди на прифаќање на листата на барања што ќе ги променат условите за трговија помеѓу двете земји.

Кина одговори со увозни тарифи за стоката во САД, вклучувајќи и соја. Претседателот Доналд Трамп одамна се спротивстави на трговскиот суфицит на Кина со САД и го обвини Пекинг дека не игра фер за трговија.

Покрај обврските за кинеската стока, Вашингтон ги укина тарифите за увоз на челик и алуминиум во САД оваа година. Во саботата, Трамп и кинескиот претседател Кси Јинпинг се согласија да задржат наметнување повеќе тарифи за 90 дена додека преговараат за договор за ставање крај на трговскиот спор.