Турската лира падна во вторникот на најниско ниво во историјата во однос на американскиот долар поради неизвесноста околу исходот на претседателските и парламентарните избори што треба да се одржат во средината на мај, кои би можеле да ја означат првата ротација на власта на Турција во последните дваесет години. Турската валута падна на 19,5996:1 во однос на американскиот долар.

Ова е најниско ниво од создавањето на новата турска лира во јануари 2005 година, одземајќи шест нули од претходната вредност. Амортизација на лирата и инфлација По вртоглавата девалвација на турската валута кон крајот на 2021 година, владата воведе мерки за поддршка на лирата, поткопана од инфлацијата и одливот на капитал. Тој потфат „пропадна“, сумираше Мајк Харис од консултантската фирма Крибстоун Стратеџик Макро. Иако инфлацијата континуирано забавува во последните пет месеци во Турција, во март таа сè уште леташе високо и изнесуваше 50,51 отсто.

Во исто време, додека повеќето големи економии се одлучија да ја заострат монетарната политика, зголемувајќи ги каматните стапки за да го ограничат растот на цените, Турција наместо тоа драстично ги намали нивните камати. Така, основната каматна стапка на турската централна банка (TCMB) е намалена за 14 до 8,5 отсто од август 2022 година за време на парламентите на претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој изрази став дека високите каматни стапки ја зголемуваат инфлацијата (спротивно на главната економска теорија).

Главниот ривал на Ердоган на претседателските избори на 14 мај, Кемал Киличдароглу, ветува дека доколку биде избран ќе ја врати Турција во „економското православие“ и ќе ја врати автономијата на централната банка, анализира Катимерини.