Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побара од извршниот директор на компанијата Tesla, Илон Маск, да изгради фабрика во Турција, објави турската Управа за комуникација.

Ердоган и Маск разговарале во Турската куќа, недалеку од Обединетите Нации. Ердоган допатувал во САД, каде што ќе учествува на 78. седница на Генералното собрание на ОН.

Маск изјави дека многу турски доставувачи веќе соработуваат со Teslа и дека Турсија е меѓу најбитните кандидати за наредната фабрика на тој производеител на електрични автомобили. Компанијата засегане ги коментира наводите на турската страна.

Како што надеве турската Управа за комуникација, Ердоган на состанокот со Маск рекол и дека Анкара е отворена за соработка на полето на вештачката интелигенција, но и за Starlink.

Според истио извор, Маск изјавил дека SpaceX сака да соработува со турските власти за да добие дозвола за сателитската услуга Starlink да биде достапна во Турција, пренесува Reuters.