Јутјуб планира да стави крај на „насочените“ реклами на видеата воглавно гледани од деца, пренесува „Блумберг“, повикувајќи се на анонимни извори.

Додека видео-страницата на Алфабет вели дека нејзината главна веб-страница не е за деца, многу детски програми привлекоа милијарди прегледи на платформата, привлекувајќи регулаторна контрола. Целните реклами се засноваат на собраните податоци за корисниците и нивното отстранување може да му наштети на продажбата на реклами на компанијата за околу 50 милиони долари годишно, вели аналитичар цитиран во извештајот.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност на редакцијата на БанкоМетар.мк