Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за новите цени на горивата.

Согласно последната одлука на РКЕ, цените на бензините и екстра лесното масло за домаќинство се намалија за два денари.

Цените на дизел горивото и мазутот останаа непроменети. Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 88,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 90,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 90,00 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 85,50 (денари/литар) и Мазут М-1 НС 52,786 (денари/килограм).