Доларот повторно падна на 1,19 $. долари за едно евро под влијание на оптимизам за брзо одобрување и дистрибуција на вакцини за коронавирусот. Индексот на доларот потона на најниско ниво од април 2018 година, откако официјални лица од Вашингтон коментираа дека вакцинациите може да започнат за помалку од три недели. Британската фунта и норвешката круна се зголемија најмногу во однос на американската валута на 23 ноември, а приносот на десетгодишните американски обврзници порасна за три основни поени до 0,86 проценти.

Или, како што вели Родриго Катрил, стратег за валути во Националната банка на Австралија, веста за вакцините е во прилог на верувањето дека економското закрепнување ќе започне порано од предвиденото и американскиот долар ќе ја изгуби својата привлечност како спас со зголемувањето. „Катрил додава дека овој пад е позитивен на ризик и негативен за доларот, особено со оглед на очекувањата дека Федералните резерви ќе ја задржат својата премногу дарежлива монетарна политика за некое време.

Валутните стратези од „Ситигруп“ предвидоа дека американскиот долар веројатно ќе изгуби 20% од својата пазарна вредност во 2021 година, доколку широко се користат вакцините против КОВИД-19 и помагаат во заживување на глобалната трговија и економскиот раст. Експертите за Морган Стенли препорачуваат продажба на долари и купување акции и долгови. Од друга страна, групацијата Голдман Сакс претпочита да разменува долари за конкурентите на пазарите во развој, вклучувајќи ги мексиканскиот пезос и јужноафриканскиот ранд. Главниот стратег на пазарот на австралиската компанија за финансиски услуги „Акси Корп“ – Стивен Инес, посочува дека „заздравувањето на глобалната економија може да се совпадне со надолен циклус на доларот, бидејќи барателите на азил во американските инвестиции се намалуваат, а можностите за инвестиции надвор од Америка се зголемуваат“.

Американскиот долар изгуби повеќе од 11% од своето рекордно високо ниво во март, додека MSCI All Country World Index – основен индекс за глобалните акции – порасна за 60% од најниските во март и на 23 ноември се тргуваше во близина на -највисоки вредности во нејзината историја.

Доларот беше под притисок во последните неколку недели по победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, што ги зголеми надежите за намалување на геополитичките тензии и за повеќе фискални стимуланси. Изгледите за подолг период за дарежлива монетарна политика за Федералните резерви дополнително го намалуваат доларот во однос на негативните реални приноси на државните хартии од вредност оваа година и очекувањата за инфлација во Соединетите држави.

Или, како што сумираше Џон Велис, стратег во Банката на Њујорк – Мелон, „нискиот реален принос на американските обврзници одговара на ослабување на доларот од почетокот на пандемијата“. Што го мотивира неговото предвидување дека „предусловите за слабоста на доларот ќе останат и во 2021 година“.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк