Министерството за трговија на САД додаде уште седум кинески компании на црната листа на компании забранети за обезбедување американска технологија, пишува „Вашингтон пост“. Како што објаснуваат властите, сите овие кинески институции се вклучени во создавањето на суперкомпјутери, кои Пекинг може да ги искористи за развој на најновото оружје, вклучително и нуклеарно и хиперсонично.

Во четврток, на 8 април, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден стави на црната листа седум кинески компании и владини лаборатории кои, според американската страна, се вклучени во обидите на Пекинг да создаде супер компјутер за воена употреба, пишува „Вашингтон пост“.

Според официјални лица на Министерството за трговија на САД, сите седум кинески компании се вклучени во развојот на суперкомпјутери, вклучително и машини за егзафлоп, кои можат да се користат за производство на современо оружје, вклучително и нуклеарно.

Компјутерите на ниво на ексфлопс се способни да произведат „милион трилиони пресметки во секунда“ – брзина што ќе овозможи попрецизно програмирање на карактеристиките на хиперсоничното оружје, кои веќе ги дизајнира НР Кина.

Како што истакнува весникот, чекорот на администрацијата на Бајден ја продолжува иницијативата покрената од неговиот претходник Доналд Трамп. Претходната администрација немаше доволно време, па подготвениот пакет го остави на своите наследници за одобрување.

Компаниите на списокот, познати во Америка како Листа на ентитети, не смеат да ја користат американската технологија без посебна лиценца од Министерството за трговија на САД, што е многу тешко да се добие.

„Постојат играчи чии активности се косат со нашите интереси за национална безбедност. Главната цел тука е да се спречи придонесот на американските производи за подобрување на воените способности на Кина “, изјави висок претставник на трговијата, кој не сакаше да биде именуван.

Според „Вашингтон пост“, овојпат три кинески полупроводнички компании се наоѓаат на црната листа во САД: Информатичката технологија Тијанџин Фитиум, Центарот за дизајн на интегрални кола со високи перформанси во Шангај и „Микроелектроника Санвеј“. Според публикацијата, сите овие претпријатија имаат врски со Народноослободителната армија на Кина (ПЛА). Другите четири институции се Националните центри за суперкомпјутери во Џинан, Шенжен, Вукси и Шенгжу.

„Овие компјутери можат да се користат за многу мироубиви цели, но тие исто така играат важна улога во развојот на оружје, особено современи системи, нуклеарно оружје, сајбер оружје, ракети, па дури и хиперсонично оружје“, изјави извор во Министерството за трговија.

Безбедносните експерти забележаа дека мерките преземени од администрацијата на Бајден беа одамна застарени. Но, аналитичарите предупредуваат дека Кина може да најде решенија.

„За оваа иницијатива да биде навистина ефективна, а не само демонстративна, администрацијата на Бајден мора да спроведе построги мерки“, со кои се забранува целата американска технологија за регистрирани компании, дури и ако технологијата ја снабдува странска компанија, инсистира поранешниот вработен . Тим Морисон.

Таквите странски компании, преку кои Кина може да добие американска технологија, би можеле да бидат тајвански производители на чипови кои користат алатки со висока прецизност направени во САД. „Во спротивно, Кина ќе продолжи да ја прима нашата технологија и да верува дека администрацијата на Бајден не е сериозна во однос на„ екстремното ривалство “што го вети“, предупреди Морисон.

Како што забележува „Вашингтон пост“, десет години пред да се најде на црната листа во САД, лабораторијата во Тијанџин користела чипови од Силиконската долина за својот суперкомпјутер „Тијанхе 1“.

Бидејќи многу современи чипови можат да се користат и за цивилни и за воени цели, тие се целосно во согласност со стратегијата на Кинеската комунистичка партија за комбинирање на цивилна и воена технологија во производството. На овој начин, цивилните претпријатија се користат за производство или стекнување стоки и технологии за Народноослободителната армија на Кина.

Во интервју за весникот, службеник на Министерството за трговија на САД увери дека неговата канцеларија работи на тоа да ги направи контролите на извозот поефикасни разговарајќи за своите планови со сојузниците, бидејќи многу од нив ја споделуваат американската загриженост за Небесната империја.

На пример, во средата, пред објавата на Министерството за трговија на САД, министерот за надворешни работи на Тајван, Џозеф Ву, рече дека Тајпеј ќе работи со Соединетите држави за да се осигура дека нејзините снабдувања со полупроводници за Кина „се во согласност со пошироките стратешки цели“ на Соединетите држави “