Поддржува трговија вредна 20 милијарди долари и создава безбедност за илјадници работни места

Велика Британија и Канада во саботата постигнаа трговски договор за континуитет, чија цел е да се задржат стоки и услуги во вредност од 27 милијарди долари, што течат меѓу двете земји по Брегзит. Тие ветија дека ќе ги продлабочат врските со преговорите за сеопфатен договор следната година, пренесува Ројтерс.

Велика Британија преговара за неколку билатерални трговски зделки кои треба да стапат на сила откако земјата ќе се повлече од преодниот договор со Европската унија на крајот на годината, од кои многумина едноставно ги заменуваат термините за кои блокот веќе преговарал.

Одделот за меѓународна трговија на Обединетото Кралство вели дека „принципиелниот договор“ за изменување и дополнување на трговскиот договор меѓу ЕУ и Канада го отвора патот за започнување на преговорите во 2021 година за договор што вклучува повеќе области како што се дигитална трговија, животната средина и зајакнување на улогата жените во економијата.

„Денешниот договор ја поддржува трговијата во вредност од 20 милијарди фунти и создава безбедност за илјадници работни места“, рече британскиот министер за трговија Лиз Трус во изјавата.
„Очекуваме да постигнеме нов, поамбициозен договор следната година за да создадеме повеќе можности за компаниите и да го подобриме животот на луѓето во земјата“, додаде таа.

Британскиот премиер Борис Џонсон се обидува да создаде „глобална Британија“ што може да дејствува сама и да преговара за подобри договори од ЕУ. Сепак, неговите критичари истакнуваат дека досега зделките во голема мерка се исти.

Владата соопшти дека за помалку од две години договорила трговски договори со 53 земји, во износ од 164 милијарди фунти од билатералната трговија на Велика Британија.

Трус рече дека договорот ќе спречи царини во вредност од 42 милиони фунти за стоки како што се автомобили, говедско месо и риба.

Договорот за деловен континуитет помеѓу Велика Британија и Канада ќе биде предмет на конечна правна контрола пред тој да биде официјално потпишан.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк