Видрите во Данска стана главен преносител на коронавирусот и нивната популација веројатно ќе биде уништена

Луксузни модни брендови како Версаче, Гучи и Прада се приклучија на движењето против убиството поради нивното крзно, кое е широко користено во модната индустрија. Но, најновиот удар врз индустријата за крзно доаѓа од КОВИД-19, откако научниците открија мутација на вирусот во видрите, пишува Блумберг.

Животните станаа главни носители на коронавирусот, што потенцијално ги отежнува напорите за контрола на пандемијата што однесе повеќе од милион животи. Минатата недела, Данска откри дека открила варијација на вирусот за која се плашела дека може да биде толку деструктивна што може да ја оправда наредбата за истребување на целата популација на видри во земјата – 17 милиони животни.

Данскиот премиер Мете Фредериксен призна дека уништувањето на сите видри за размножување значи дека индустријата може да не се опорави во Данска, која е една од најголемите светски производители на крзно.

„Мојата позиција останува дека видрите мора да бидат уништени, бидејќи тие претставуваат ризик по здравјето на луѓето“, рече таа претходно во Копенхаген. Повеќе од 10 милиони животни веќе се убиени во Данска.

Што се однесува до одгледувањето на видри, може да ги спречи напорите за борба против пандемијата на коронавирусите, иднината на европската индустрија за крзно се чини понеизвесна од кога било.

Другите производители на крзно внимателно ја следат ситуацијата. „Вознемирени сме од вестите од Данска“, рече Надежда Зубкова, извршен директор на Руското национално здружение на одгледувачи на животни. „Но, засега станува збор за претпоставки на научниците.

Во Шведска, властите велат дека пренесувањето на вирусот меѓу видрите е под контрола. Но, приближно една четвртина од фармите со видри во Шведска се инфицираа и индустријата сфаќа дека не може да ги игнорира ризиците.

Луксузната индустрија

Вистинската промена може да дојде од самата луксузна индустрија. Дијана Верде Нието, коосновач на „Позитивен луксуз“, вели дека „ширењето на вирусот меѓу популацијата на видри во Данска веројатно ќе биде уште еден повик за будење“.

„Светот како целина треба да го преиспита нашиот однос со природата“, рече таа.

LVMH минатата година создаде повелба која има за цел да го заштити биодиверзитетот. Дури и пред видрата да биде поврзана со мутации на коронавирус, индустријата се соочи со мрачна иднина. Одгледувањето крзно од видра ширум светот падна на околу 45 милиони кожи, што е скоро половина од рекордните 87 милиони во 2014 година, според Fur Europe, лоби-група за индустрија во Брисел.

Организацијата, од своја страна, ја брани индустријата и вели дека трговијата со крзно не играла „некоја значајна улога“ во ширењето на болеста.

„Побарувачката за природна кожа е силна“, се вели во соопштението на Fur Europe минатата недела. Во него се наведува дека клучот лежи во обновливите производи, а не во денешната култура на купување и фрлање.

Индустријата за крзно веќе играше трикови со негативните кампањи и се подготвува за уште една битка. Но, науката е тешко да се игнорира.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк