АД ЕСМ вчера произведe 9.978 мегават часови електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта и други витални државни субјекти, соопштија денеска од владината прес-служба.

Во термоелектраните произведени се 8.255 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 1.723 мегават часови електрична енергија.

– Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.360 мегават часови електрична енергија, стои во соопштението и се додадава дека податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 13.04.2023 година.