Отворањето на гасоводот Северен тек 1 по ремонтот зависи од Западот, а не од Русија, изјави во четвртокот претставничката на Кремљ Марија Захарова, додека Газпром малку порано изјави дека нема намера да шпекулира за тоа.
„Што се однесува до гасоводот, многу ќе зависи од нашите партнери, како од нивните барања, така и од тоа дали ќе ги спречат негативните ефекти од незаконските мерки“, рече Захарова.

„Газпром“ претходната вечер објави дека нема да проценува кога и дали воопшто ќе продолжи со испораката на Северен тек 1.

Гасоводот е затворен од понеделник поради претходно планираниот ремонт кој треба да трае до 21 јули. „Газпром“, сепак, веќе ги намали испораките, поттикнувајќи ја загриженоста во Германија дека чешмите може да останат вклучени.

Газпром инсистира дека прашањето не е политичко, туку техничко. Руската страна инсистира дека без една турбина на Сименс, која се ремонтира во Канада, не може да ја нормализира испораката.

Поради санкциите, Канада одби да ја предаде турбината на Русија, но ја испрати во Германија.

Ова предизвика остра реакција кај украинските власти кои сметаат дека тоа е поткопување на санкциите. Берлин, сепак, инсистира дека санкциите не го ограничуваат транзитот на руски гас.

Захарова директно ја спомена турбината во изјавата од четвртокот, откако Газпром рече дека нема пристап до документи кои „дозволуваат Сименс да ја преземе турбината од ремонт во Канада“.

Во такви околности, додаде Газпром, невозможно е да се предвиди колку е сигурно продолжувањето на снабдувањето.

Рускиот гигант, исто така, го оправда намалувањето на испораката во јуни на 40 отсто од капацитетот со отсуството на турбина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, минатата недела изјави дека Газпром би можел да ги зголеми испораките на Северен тек веднаш штом ќе ја инсталира ремонтираната турбина.

Засега Сименс не ја коментираше најавата на Газпром, пренесе Денес.