Gold prices fell on Friday while the dollar also slipped

Цените на златото паѓаат денес ( петок 02/11/2018 ) додека доларот исто така паѓа. Светскиот совет за злато (WGC) денес објави дека централните банки ги зголемија своите купувања на злато на највисоко ниво за речиси три години.

Златните фјучерси за испорака во декември на Comex департмантот на Њујоршката берза паднаа за 0,2% до 1,235.7 долари за унца.

WGC рече дека глобалните централни банки купиле околу 148 метрички тони злато во периодот од јули до септември, што претставува пораст од 22% во споредба со истиот период минатата година. Цитирајќи го извештајот, Блумберг изјави дека централната банка на Русија предводеше во купувањето, купувајќи повеќе од 92 тони злато.

Во меѓувреме, индексот на американски долари кој го следи зелениот кредит во однос на кошница од други валути, се намали за 0,8% на 96,16.

Доларот беше под притисок оваа недела откако глобалните пазари на капитал повторно се вратија. Кинеските и Хонгконгските акции се зголемија за околу 2% во утринската трговија денес (петок), додека другите главни индекси во Азија исто така напредуваа.

Гледајќи напред, инвеститорите, најверојатно, ќе се фокусираат на тесно гледаниот извештај за работни места во САД, кој се објавува подоцна во текот на денот.

Од друга страна, трговските тензии меѓу САД и Кина се вратија во фокусот откако американскиот претседател Доналд Трамп во твит изјави дека разговорот со кинескиот претседател Кси Џинпинг е “продуктивен”.

“Овие дискусии се движат заедно убаво”, Трамп напиша на Твитер во четвртокот. “Исто така имаше добра дискусија за Северна Кореја!” Трамп и Кси треба да се состанат на самитот на Г-20 подоцна овој месец.

Трамп рече дека вратата сé уште е отворена за трговските разговори на САД и Кина, само неколку дена откако извештаите објавија дека размислува за воведување тарифи за целиот преостанат кинески увоз до почетокот на декември ако дискусиите помеѓу двата водачи не одат добро.