Елон Маск, милијардер со потекло од Јужна Африка, кој живее во Соединетите држави, каде е исто така сопственик и основач на компаниите „Спејс Х“ и „Тесла“,,ова го изјави во интервјуто за „Automotive news“.

Мaск особено ги пофали „паметните и вредни луѓе на Кина“, каде „Тесла“ отвори една од фабриките.

– Кина „растура’ според мое мислење. Енергијата во Кина е голема – рече Муск кога го прашаа како ја гледа таа земја.

Тој додаде дека Кинезите не се толку самодоволни како Американците, особено на места како што се Њујорк, Сан Франциско и околината или Лос Анџелес.

Како што рече, „американската победничка низа би можела да заврши наскоро“.

– Соединетите држави, а особено Калифорнија или Њујорк, победуваат веќе долго време. Кога ќе победувате долго време, мислите дека успехот ви е загарантиран. И тогаш, како спортски тимови кои го освојуваат шампионатот неколку пати по ред, тие стануваат самостојни и почнуваат да губат – рече Муск.

Тој исто така се пожали дека „Тесла“ добила најмалку државна помош од сите американски производители на автомобили.

Од друга страна, како што рече, кинеската влада дала многу поддршка на оваа компанија, но не на начинот на кој го прави кога станува збор за домашните компании.

Оваа изјава на милијардерот Илон Маск дојде во време кога двете најголеми економии во светот се во судир околу разни теми, од пандемија на коронавирусот, преку односот со кинескиот технолошки гигант „Хуавеј“, па сè до најновата искра, кинеската апликација „Тик-Ток“.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк