Купувањето на Гренланд е витален стратешки интерес на Америка и во никој случај не треба да се смета за шега, велат повеќе американски политичари.

Републиканскиот сенатор Том Котон цитиран од „Њујорк Тајмс“  изјавува дека Гренланд е „врата на Арктикот“, а потоа е богат со ретки метали и е од голема важност за американската хај-тек и воена индустрија.

И покрај студената реакција на Копенхаген, напорите за купување на островот треба да продолжат, изјави Ембер Вимбаш, поранешен директор на Радио Либерти, за Вол Стрит Журнал.

Тој истакна дека никогаш не треба да ја сметате идејата за шега.

Но, прашањето е колку би чинело купувањето на Гренланд. Според Си-Ен-Ен Бизнис, се зависи од тоа колку очајно Соединетите држави би ја „сакале“ оваа територија и кои се вистинските мотиви зад оваа намера.

Според некои историски факти, тоа би изнесувало најмалку 1 милијарда долари, но според некои проценки може да достигне до 1.000 милијарди американски долари.

Поточно, во 1946 година, САД веќе и понудиле на Данска 100 милиони долари за Гренланд. Тоа е еднакво на 1,3 милијарди американски долари во денешни пари, кога ќе се земе предвид инфлацијата.

Но, дури и да Данска би била подготвена да ја продаде, оваа сума веројатно нема да ја привлече. Некои претходни слични договори покажуваат колку Вашингтон би бил спремен да плати.

Во 1917 година, Америка го купи она што сега го нарекуваме Американски Девствени острови од Данска за 25 милиони долари злато, што во денешните пари е 500 милиони долари.

Исто така, ја купи Алјаска од Русија во 1867 година за 7,2 милиони американски долари и огромната територија на Луизијана од Франција во 1803 година за 15 милиони долари.

Тие ја купиле Алјаска за смешна сума еднаква на 125 милиони долари од денешните пари.

Гренланд би бил многу поскап.

Иван Морган, од лондонскиот институт за Америка, рече дека купувањето на Гренланд денес би било многу комплицирано и ќе вклучува договори и правни процеси во Данска, САД и Гренланд, а веројатно и во Европската унија и дека е сомнително дали сето ова може да се спроведе.

„Дури и ако се договорат, цената ќе биде исклучително висока и ќе чини милијарди, можеби илјадници милијарди“, рече тој.

Гренланд веќе е дом на најсеверната американска воена база – Тул воздушната база. Радарот што се наоѓа таму може да открие дојдовни интерконтинентални ракети и да достигне илјадници милји на руската територија.

Неискористените наоѓалишта на нафта, гас и минерали може да бидат привлечни за Трамп бидејќи трката за овие ресурси во Арктикот се засилува.

Но, Морган смета дека главниот мотив на Трамп е дека тој сака да го натера купувањето на Гренланд да биде наследство. Тој верува дека ако Трамп победи на вториот претседателски мандат, може сериозно да се посвети на обидот да го купи островот.

Експертите се согласуваат дека Гренланд сигурно нема да донесе брз профит во САД. Тоа е слабо развиена област без инфраструктура за големи проекти.

– Тешко е да се верува дека Трамп е толку заинтересиран за енергија и минерали. Многу малку истражување е спроведено во Гренланд и условите се многу тешки, бидејќи поголемиот дел од територијата е покриена со снег и мраз – рече Тим Берсма од универзитетот Колумбија.

Покрај тоа, Америка ќе треба да ги покрие трошоците за топењето на мразот, што би вклучувало и социјални трошоци.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк