Компанијата на Тим Кук ја започнува својата услуга за стриминг на ТВ + од 1 ноември по цена од само 4,99 долари месечно

Американската технолошка компанија Apple Inc. рече дека нивната оригинална услуга за видео стриминг ТВ + ќе започне на 1 ноември за 4,99 долари месечно, намалувајќи ја цената на наддавањето.

Технолошката група „Купертино“, со седиште во Калифорнија, го објави ова за време на својот настан фокусиран на новите верзии на iPhone. Услугата ќе биде бесплатна за една година со набавки на нови уреди на Apple, изјави извршниот директор на Apple, Тим Кук на сцената.

ТВ + влегува во конкурентен и веќе преполн амбиент што веќе ги вклучува Netflix Inc., Amazon.com Inc., Hulu и HBO на AT&T Inc. Во ноември Волт Дизни  планира да ја започне својата услуга за стриминг „Дизни +“ со огромен каталог на наслови за само 6,99 долари месечно. Најевтината претплата на Netflix чини 8,99 долари месечно во САД.

Веднаш по објавувањето на цената на новата услуга, цените на акциите на Нетфликс и Дизни паднаа за околу 2 проценти, додека цената на „Епл“ се зголеми.

„Епл“ се обидува да искористи повеќе услуги за да генерира дополнителни приходи од својата голема база на корисници на iPhone, iPad, Mac и Apple Watch. Потрошувачите неодамна го заменија хардверот поради повисоките цени, заситеноста на пазарот, економските предизвици и недостатокот на нови уникатни карактеристики.

Телевизискиот сервис „Епл“, објавен за прв пат во март со учество на Опра Винфри, Џенифер Анистон и други sвезди, нема да има одличен каталог и наместо тоа ќе се фокусира на оригинални филмови и ТВ-емисии. Сепак, некои аналитичари сугерираат дека Apple TV + може да добие 100 милиони претплатници во текот на следната половина декада, станувајќи голем конкурент за Netflix и Amazon.

Apple ги намалуваат цените за другите дигитални услуги како Apple Music и Apple News +.

„Епл ТВ +“ ќе започне со голем број наслови, изјавија од „Епл“, меѓу кои и Дикинсон и „Утринското шоу“, серија за драмите зад сцената на американскиот утрински телевизиски блок. На неговиот настан, Епл прикажа трејлер за Види со Jејсон Момоа.

Услугата е достапна во ТВ-апликацијата, која е претходно инсталирана на iPhone, iPad, iPod touch, Apple TV и наскоро – на Mac. Willе се интегрира со услугата Apple TV Channel, што им овозможува на корисниците да се претплаќаат на други даватели на услуги, како што се HBO, STARZ и Showtime одделно.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк