Кои се преференциите на потрошувачите за автомобили според Google?

2019-10-12 21:00

Во Велика Британија и Германија најбарана марка е Мерцедес-Бенц, додека во САД доминира Тесла Веб-страницата на Велика Британија Click4Reg ги спореди најбараните автомобили на Google од корисници од 4 европски земји и САД. Ова може да ви даде идеја за популарноста на моделите во...

Зошто луксузните производи се толку скапи во Кина?

2019-10-12 20:00

Пазарот на луксузни производи во Кина  сè уште напредува и покрај високите цени и проблемите со фалсификувањето Louis Vuitton, Chanel, Hermès и Dior се меѓу првите пет брендови што се појавуваат под хаштагот во популарната апликација за шопинг во Кина RED, известува Гартнер Л2 минатиот...

Дали Узбекистан ќе се приклучи на Евроазиската економска унија?

2019-10-12 19:00

Инвестициите во Централна Азија обезбедуваат пристап до други пазари во регионот Претседателот на Узбекистан Шавкат Мирзиојев разговараше со Валентина Матвиенко, претседател на Советот на федерациите на Русија, за можностите и условите за пристапување на Узбекистан во Евроазиската економска унија. “Според мое мислење, разговарањето за...

САД: Можеме да ја срушиме турската економија ако претседателот Трамп даде наредба!

2019-10-12 18:00

Многу членови на Конгресот вршат притисок за санкции против Анкара Претседателот на САД, Доналд Трамп, му даде на својата администрација широки овластувања за воведување санкции кон Турција, изјави министерот за финансии Стивен Мнучин, цитиран од CNBC. Трамп потпиша извршна наредба со која му се...

Libra продолжува да ја губи поддршката, овој пат во лицето на Mastercard, Visa, e-Bay, Stripe, Mercado Pago

2019-10-12 17:00

Платежните компании Strip и Mercado Pago исто така се повлекуваат од проектот Mastercard, Visa, eBay и компанијата за плаќања „Stripe“ се откажуваат од својот проект за дигиталната валута на Фејсбук наречена Libra, јави Би-Би-Си. За нивната одлука, за прв пат објавена од „Фајненшал тајмс“,...

Американците патуваат 225 часа годишно за да стигнат на работа

2019-10-12 16:00

Просечен Американец се повеќе време поминува во својот автомобил на пат кон работа. Како што пренесува „Вашингтон пост“, просечното патување во САД во 2018 година траело 27,1 минути. Тоа е за две минути повеќе од десет години порано, што значи дека возачите возат 20...

Пристигнаа биометриските кредитни картички

2019-10-12 15:00

NetWest започна со тримесечен пробен период за тестирање на кредитни картички преку отисоци од прсти на 150 клиенти, кои се вклучени во пилот проектот. Банката претходно пилотираше биометриски дебитни картички, но сега за прв пат се издадени кредитни картички. Биометриските кредитни картички ќе понудат...

Банката на Англија претстави нова полимерна банкнота

2019-10-12 14:00

Банката на Англија минатата недела објави нова банкнота од 20 фунти на која се прикажува Вилијам Тарнер, англиски сликар од романтичката ера. Новата полимерна банкнота е објавена како „најбезбедна до сега“ во однос на фалсификување, а ќе биде пуштена во промет во февруари следната...

САД и Кина постигнаа прелиминарен договор пред конечниот договор

2019-10-12 13:00

Доналд Трамп задоволен – Пекинг се согласи да купи земјоделски производи во вредност од 40 до 50 милијарди американски долари Доцна во петокот вечерта во Вашингтон, САД и Кина успеаја да постигнат прелиминарен договор што ќе ги олесни трговските тензии, но тоа не беше...

Берзата во Хонг Конг се откажа од преземањето на Лондонската берза

2019-10-12 12:00

ХонгКонгшката берза HKEX ја повлече понудата за откуп на Лондонската берза (LSE) вредна 39 милијарди американски долари. Образложението е дека не успеа да ја добие поддршката на раководството на Лондонската берза за таков потег што би ги трансформирал и глобалните гиганти во секторот финансиски...