Криптовалутите се под силен продажен притисок, при што биткоинот и етериумот поевтинуваат за речиси 7% во светло на обновените стравови од заострување на регулацијата на дигиталните валути.

Падот дојде откако руската централна банка објави дека ќе ги проверува трансакциите поврзани со криптовалути во земјата.

Во меѓувреме, Резервната банка на Индија го повика парламентот да усвои барем првична верзија на нацрт-законот кој ќе ја регулира употребата на криптовалути.

Аналитичарите на веб-страницата за вести CoinDesk, специјализирана за биткоин и дигитални валути, ја припишуваат загриженоста на криптовалутата на стравувањата од новите регулаторни одлуки што Федералните резерви на САД може да ги донесат во 2022 година.

Биткоинот падна во вторникот за повеќе од 7% на 47.330 долари, што е намалување за повеќе од 30% од рекордниот ноемвриски врв од околу 68.990 долари, според CoinDesk.