Uber има нов ривал во Лондон, а наскоро и низ цел свет

2019-06-12 16:00

Убер има нов ривал во Лондон. Естонскиот старт ап за таксирање Bolt – порано познат како Taxify – започна со 20.000 регистрирани возачи вчера, по обезбедувањето на дозвола за работа од Департмантот за Транспорт на Лондон. Ова е вторпат компанијата да се обиде да...

Тевдовски: Приходите од персоналецот со раст од 17,4 отсто, ова е праведен данок

2019-06-12 15:34

Реформата за праведното оданочување е успешна. Економските резултати се исклучително добри од почетокот на годината и најважно е што се користат за социјалната реформа, односно обезбедување фер општество и праведен раст за сите, оцени министерот за финансии Драган Тевдовски денеска на прес-конференција презентирајќи ги...

ЕУ бара целосна либерализација на поштенскиот пазар во Македонија

2019-06-12 15:00

Агенцијата за пошта повторно ќе препорача целосна либерализација на поштенскиот пазар во државава, што е една од забелешките во Извештајот на ЕК за оваа област, од каде препорачуваат регулаторното тело да продолжи со јакнење на административните капацитети, а властите да ја почитуваат неговата независност....

Маја Стевкова Штериева прв човек на Македонската Банкарска Аоцијација

2019-06-12 14:30

Д-р Маја Стевкова Штериева e нов претседател на Македонската Банкарска Асоцијација. Aктуелниот Главен финансиски директор и член на Управниот одбор на Комерцијална Банка АД Скопје доаѓа на местото на Коста Митровски, кому според статутот на Македонската банкарска асоцијација поради престанок на неговата функција како...

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ: “Phishing” – лажни маил пораки преку фалсификување на идентитетот на Охридска банка

2019-06-12 14:08

ВАЖНО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Ве советуваме, ДА НЕ ГО ОТВОРАТЕ ПРИЛОГОТ НА ПОРАКИТЕ ПРИСТИГНАТИ ОД МЕИЛ АДРЕСАТА [email protected] за да се заштитите од злоупотреба на Вашите податоци. Доколку во меѓувреме сте го отвориле прилогот потребно е да се консултирате со ИТ професионалец. Почитувани,   Во текот на...

Преку мерката „Вработување и раст на правни субјекти“ се вработиле 450 невработени лица

2019-06-12 14:00

450 невработени лица се вклучија на пазарот на трудот преку мерката „Вработување и раст на правни субјекти“, која е дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година- Шанса за сите. Повеќе од...

Халкбанк АД Скопје со поддршка на Ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“

2019-06-12 13:25

Во пресрет на петтото јубилејно издание на Ракометниот камп на капитенот и најдобриот стрелец на сите светски и европски првенства, Кирил Лазаров, Халкбанк АД Скопје го објави четвртото по ред партнерство на овој проект, и тоа со најголема поддршка досега. Ракометниот камп ќе се...

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка

2019-06-12 13:02

На 11 јуни 2019 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто беа разгледани клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. Комитетот оцени...

Бугарскиот финтек сектор е најголем во Источна Европа

2019-06-11 21:15

Речиси 60% од иновациите во земјата се генерирани од финтек секторот, вели извршниот директор на Sophia Lab. Бугарскиот финтек сектор е најголем во Источна Европа. Ова го изјави Филип Генов, творец и управен директор на Sophia Lab за време на новото издание на Клуб...

Германско здружение за банкарство: Потребни се спојувања меѓу европските банки

2019-06-11 20:30

Според Ханс-Волтер Петерс, шеф на здружението, не постои друг начин да се развијат ослабените финансиски институции од спојувањето. Ханс-Волтер Питерс, шеф на германската банкарска асоцијација БдБ, рече дека прекуграничните спојувања во европскиот банкарски сектор стануваат сè попотребни поради ризиците од слабеење на финансиските институции,...