СДСМ: Највисок раст на странските инвестиции досега од 260 %

2019-06-14 11:00

Вистинските економски политики кои ги води  Владата предводена од СДСМ и напредокот кон ЕУ и НАТО се  препознаени и забележани од  светот. Извештајот за инвестициите во светот 2019″ на  Конференцијата на Обединетените нации за трговија и развој јасно констатира дека  Република Северна Македонија минатата...

ЕУ им отстапува на САД поголем дел од својот пазар за говедско месо

2019-06-14 10:00

ЕУ постигна договор за да им отстапи на САД поголем дел од европскиот пазар на говедско месо, објави Ројтерс. Договорот значи дека САД сега ќе обезбедат загарантирани плус 18.500 тони од квотата од 45.000 тони за говедско месо без хормони, со тоа што количината...

До 1-ви јули e повикот за изразување на интерес за учество во окрупнување на земјоделско земјиште

2019-06-14 09:13

Проектот финансиран од Европската Унија “Воведување на национална програма за консолидација на земјиште” (МАИНЛАНД) ги поканува сите групи сопственици на земјоделско земјиште  да учествуваат на јавниот Повик за изразување на интерес за учество во консолидација на земјоделско земјиште.  Право на учество имаат групи на...

Нова машина за пари, нов к”смет? Венецуела се бори со хиперинфлацијата

2019-06-13 21:00

Од денес ќе бидат издавани нови банкноти од  10.000, 20.000 и 50.000 боливари. Венецуела страда од хиперинфлација, издавајќи нови банкноти по втор пат оваа година за да го олесни недостигот на пари. Банкнотите во вредност од 10.000, 20.000 и 50.000 боливари ќе бидат издавани...

Дали сте вреден работник – или работохолик?

2019-06-13 20:00

Дали сте вреден работник – или работохолик? Луѓето работат прекувремено за да се осигураат дека успеваат во нивните кариери, но оние кои загризуваа повеќе отколку што можат да џвакаат се ставаат во ризик од burn-out, состојба што сега ја признава Светската здравствена организација како...

Ердоган: САД ги оружуваат Курдите за да ја соборат власта во Анкара

2019-06-13 19:30

  Според турскиот претседател, ова е најголемата цел на Вашингтон Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно ги обвини САД за напад против власта во Анкара, овој пат претседателот посочи дека со вооружувањето на курдските милиции во Сирија Вашингтон цели да ја собори владата. Ова...

Најсеверниот шведски град се преселува 3 километри источно, проект вреден 1 милијарда $

2019-06-13 19:00

Шведскиот најсеверен град Кируна прави преселба вредна една милијарда долари, три километри  источно од местото каде што се наоѓа сега, откако почна да тоне поради рударските тунели ископани во текот на минатиот век. 18.000 жители на Кируна се преселиле во неколку фази во текот...

Бектеши: Иднината е во паметна специјализација, дигитализација и интернационализација

2019-06-13 18:30

Иднината на индустријата е во паметна специјализација, дигитализација, воведување циркуларна економија и интернационализација, порача министерот за економија Крешник Бектеши на 3. Меѓународна научна конференција за бизнис и економија, насловена „Од транзиција до развој: Предизвици и перспективи“, што денеска се одржа на Универзитетот на ЈИЕ...

ЕУ ќе ги оценува авиопревозниците според нивоата на емисии, а патниците ќе ги избегнуваат

2019-06-13 18:00

ЕУ ги објави плановите за оценување на авиопревозниците според нивните нивоа на емисии, објави Блумберг. Во тек е работа за систем за етикетирање, сличeн на оној на апаратите за домаќинство, кој ја проценува ефикасноста на предметите како што се фрижидери, шпорети, пегли и т.н....

Прогресивен данок – промашена инвестиција?

2019-06-13 17:32

Многу врева за ништо – вака експертската и бизнис заедницата го оценуваат прогресивниот данок. Ефектот од неговото воведување во првите месеци се мали. Анализата на економскиот институт Фајнанс тинк за раните ефекти од новиот начин на даночење покажуваат дека реформата дава очекувани резултати велот...