НЛБ Банка воведе нов БИЗНИС долгорочен денарски кредит за правни лица

2019-05-22 12:31

НЛБ Банка воведе нов продукт за правни лица Бизнис долгорочен денарски продукт со намалена каматна стапка и без провизија за одобрување во периодот до 30.06.2019 година.    Во промотивниот период сите нови корисници кои ќе аплицираат за Бизнис долгорочен денарски кредит можат да ги искористат...

Тевдовски: Имаме најдобри резултати во економските реформи од сите земји од дијалогот со ЕУ

2019-05-22 12:28

Република Северна Македонија забележува најдобри резултати во спроведувањето на мерките од Програмата за економски реформи во споредба со другите земји од процесот, согласно оценките на програмите од страна на Европската комисија, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната конференција за почеток на Програмата...

МЗШВ: До 180 илјади денари неповратни средства за жени претприемачи од руралните средини

2019-05-22 12:09

На вчерашната седница на Владата беше изгласана измената на начинот за остварување на правото за користење на мерката 115 – „Поддршка за активен женски член во земјоделско домаќинство“, која е дел од Националната програма за развој на земјоделството и рурален развој за период од...

Најголемите компании во Европа ги повикуваат вработените да гласаат на изборите за Европскиот парламент

2019-05-21 21:00

Некои од најголемите компании во Европа ги повикуваат луѓето да гласаат за изборите за Европскиот парламент овој викенд. “Фолксваген” допре до своите 490.000 европски вработени на 16 јазици, апелирајќи за обединета Европа, додека “Луфтханза” го наслика “SayYesToEurope” преку “Ербас А320”. Spotify состави листа на...

Standard and Poor’s го зголеми рејтингот на НЛБ на инвестициско ниво

2019-05-21 20:00

Бонитетната агенција за мерење на кредитниот рејтинг, Standard and Poor’s го зголеми кредитниот рејтинг на Нова Љубљанска банка (НЛБ) за едно ниво на БББ од ББ + (стабилни идни перспективи), што значи транзиција кон инвестициско ниво. S & P го оправдува зголемувањето на нивото...

Профитот на Ryanair е намален за една третина поради пониските цени на билетите

2019-05-21 19:00

Ирската нискобуџетна авиокомпанија “Ryanair” во понеделникот објави дека нејзината годишна нето добивка е намалена за речиси една третина поради преголем капацитет во европскиот сектор за кратки дестинации, кој ги принуди превозниците да ги намалат цените на билетите. Во деловната година до крајот на март...

Ford отпушта 7.000 вработени – претежно од администрацијата

2019-05-21 18:00

Американската автомобилска компанија Ford соопшти дека ќе укине 7.000 работни места во администрација, што е околу 10% од нејзината вкупна глобална работна сила со фиксни примања. Компанијата се одлучи на ваков чекор како дел од напорите да ги намали трошоците, а според пресметките, заштедата...

Францускиот министер за финансии предупредува дека еврото е под голема закана

2019-05-21 17:00

Францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер, изјави дека еврото „е под закана како никогаш порано”, поради ризикот од економска криза поврзана со трговските војни и европските политичари кои сакаат да се стави крај на единствената валута. – Има и такви кои, како мене,...

Просечната плата во март 24.590 денари

2019-05-21 16:00

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март годинава во земјава изнесувала 24.590 денари и е за 3,8 отсто повискока од март лани, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување, посочуваат од ДЗС, се должи, пред сѐ, на порастот на нето-платите во...

Заев: Има најави од австриски компании за инвестирање во земјава

2019-05-21 15:00

Не случајно бевме во Австрија. Австрија е најголем инвеститор во нашата земја. Најавите се потврдија вчера. Во Австрија вчера биле најавени најмалку две инвестиции во земјава, информира денеска премиерот Зоран Заев, но посочи дека правилото на инвеститорите е додека тие самите не објават не...