Извештај на ММФ за 2018 година: Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е стабилен

2019-01-30 10:09

Извештајот за Република Македонија за 2018 година што го објави денес Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) претставува финално заокружување на оцените од редовниот годишен преглед на македонската економија спроведен во ноември минатата година во рамки на Мисијата, според член 4 од Статутот на...

Усвоен законот за јавни набавки

2019-01-29 11:24

Со 57 гласа „за“, без гласови против и воздржани, вчера Собранието го усвои новиот Закон за јавни набавки кој ќе стапи во сила од април. Министерството за финансии соопшти дека новиот закон за јавни набавки е усогласен со легислативата на ЕУ и дека ќе...

Volkswagen ќе го намали бројот на вработени во Словачка

2019-01-29 10:29

Фолксваген треба да ги намали вработените во Словачка. Германскиот производител на автомобили, кој во моментов вработува 14.000 луѓе, вели дека ќе врати 500 работници позајмени од унгарската единица на Ауди, ќе го намали бројот на подизведувачите и нема да ги продолжи истечените договори за подизведувачите....

Грција ја зголемува својата минимална плата за првпат по скоро една деценија

2019-01-29 10:19

Грција ја зголемува својата минимална плата за првпат во скоро една деценија. Премиерот Алексис Ципрас вчера објави дека стандардната месечна плата ќе се зголеми за 11 отсто, од 586 на 650 евра – потег, за кој вели дека ќе ја “оживее” реалната економија. Минималната...

Истекува рокот за поднесување апликации за мерка 3 по ИПАРД Програмата

2019-01-28 13:00

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и рурланиот развој, информира дека утре истекува рокот за доставување на апликации по мерка 3 „Инвестиции во материјални средства во преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“ по ИПАРД Програмата. Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...

Bank2GO – Нова мобилна апликација на Стопанска банка а.д. Битола

2019-01-28 12:07

Стопанска банка а.д. Битола ја пушти во употреба својата нова мобилна апликација Bank2GO која е достапна за сите корисници на Android и iOS.  Оваа апликација на корисниците ќе им овозможи нивниот мобилен уред да биде нивната подвижна, виртуелна експозитура преку која на едноставен, брз...

HalkBank: Во промотивниот период ќе имате можност да подигнувате готовина од АТМ без провизија

2019-01-28 11:36

ХАЛКБАНК АД Скопје мисли на Вас! ПРОМОТИВНА ПОНУДА за сите корисници на кредитни картички Mastercard Standard, Mastercard Contactless, Visa Classic ,Visa Gold и Mastercard World. Во промотивниот период ќе имате можност да подигнувате готовина од АТМ без провизија. Промоцијата ќе трае во периодите наведени...

Со 10 милиони евра кредит од ЕБОР ќе се набавуваат еколошки автобуси за Скопје

2019-01-28 11:27

Со заем од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе бидат набавени 35 нови автобуси на компресиран природен гас (КПГ) за Скопје, како одговор на растечката побарувачка за почист и поодржлив јавен превоз. Новите автобуси ќе ги намалат емисиите на јаглерод диоксид за...

Што е кредитна снежна топка и дали функционира?

2019-01-26 12:33

Ако имате куп сметки за кредитни картички, веројатно се чувствувате преоптоварени. Тоа дури може да изгледа невозможно да се исплати целиот тој долг. Ако е така, не сте сами. Всушност, тоа ” од каде да почнам?” чувството е толку вообичаено, што финансиските експерти излегоа...

Mastercard планира да аплицира за дозвола од Кина за клиринг во картичното плаќање

2019-01-26 11:56

  Шангај (Ројтерс) – Компанијата “MasterCard”, американска платежна картичка, во петокот објави дека сé уште планира да аплицира за лиценца за клириншко порамнување во плаќањата во Кина и беше во “активни дискусии” за да ги истражи решенијата. “MasterCard” продолжува да вложува максимални напори за...