“Понеделник депозит”- е новиот промотивен производ на Халкбанк АД Скопје

2018-05-14 08:59

ХалкБанк со нов промотивен производ ПОНЕДЕЛНИК ДЕПОЗИТ.  Искористете ги атрактивните каматни стапки кој ви ги нуди овoј производ.   Отсега понеделникот нека Ви биде драг како петок со неверојатните каматни стапки на Халкбанк. Искористете ги најповолните каматни стапки за штедење во евра и денари секој...

Фејсбук планира да започне своја криптовалута

2018-05-14 08:40

Како што објави The Verge кој ги цитира информациите на Алекс Хиjт во платформата Cheddar, Фејсбук планира да започне своја криптовалута. Засега  нема детали за намерата, но компанијата се насочува кон користење на криптовалутaта за ублажување на платите над платформата, нешто што може да има многу драматична промена,...

Комерцијална банка прогласена за „Амбасадор на добрината“ од „Pay it Forward“

2018-05-14 08:20

Комерцијална банка АД Скопје заедно со подржувачите на светското движење „Pay it Forward“ се придружи на иницијативата на женската хуманитарна организација Inner Wheel Club Skopje Europea, која од минатата година е промотор на светското движење „Pay it Forward“ (Продолжи понатаму) на одбележувањето на светскиот...

Деловните банки во земјава лани оствариле добивка во износ од 106,6 милиони евра

2018-05-14 08:09

Сите деловни банки во земјава (вкупно 14 ) оствариле добивка лани во износ од 106,6 милиони евра. Само петте најголеми банки имаат профит од 95,6 милиони евра. Тоа значи дека големата петорка носи дури 90 отсто од целиот профит на банкарскиот сектор. Ова јасно...

“Blockchain” технологијата носи нова индустриска револуција

2018-05-14 07:51

Еден од авторитетите на Волстрит тврди дека важноста на блокчејната технологија е толку голема што ќе донесе нова индустриска револуција. Портфолио менаџерот Стив Чиавароне изјави за CNBC дека блокчејн технологија ја вклучи во неговите пазарни предвидувања. Таа ќе биде една од петте клучни технологии...

Подгответе се за ценовен шок: Во понеделник ново поскапување на горивата

2018-05-12 14:11

Ново поскапување на нафтените деривати најавуваат движењата на цените на светските берзи. Пред скоро две недели Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за промена на цените на бензините, со што цените се зголемија за 2 денари. Во споредба со цените од минатата година, со...

Јунајтед Груп ќе вложи 600.000 евра во Југоисточна Европа

2018-05-12 14:00

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поддржа најавата на Јунајтед Груп (СББ, Телемач и Тотал ТВ) во наредните пет години да вложи повеќе од 600 милиони евра во Југоисточна Европа. Јунајтед Груп, водечки кабелски оператор во обезбедувањето услуги за телевизија, интернет, фиксна...

Apple и Goldman Sachs се обединуваат за нов тип на дигитално плаќање

2018-05-12 13:11

Apple и Goldman Sachs работат со месеци на нов производ – кредитна картичка која ќе го носи брендот Apple Pay, објави „Њујорк тајмс“, наведувајќи запознаени извори, кои сакаат да бидат анонимни. Производот ќе биде првиот предлог на Goldman за кредитни картички и ќе помогне...

„Копачите“ на крипто-валути и донеле сериозен профит на Nvidia

2018-05-12 13:06

Производителот на хардвер Nvidia забележа приход од продажби за кварталот кои ги надминаа очекувањата, иако поголемиот од очекуваното дел од побарувачката на нејзините моќни процесори дошол од несигурниот пазар на криптовалути, пишува Bloomberg. Иако производителот на чипови генерира 289 милиони долари од „копачи“ на...

Меѓународните банки во Велика Британија бараат визно олеснување по Brexit

2018-05-12 13:00

Меѓународните банки во Велика Британија бараат специјална визна помош по „Brexit“, за да се зачува позицијата на Лондон како глобален финансиски центар, изјавија два извори за „Ројтерс“. Финансискиот сектор сака нов систем, при кој странскиот персонал во Велика Британија, кој е испратен на работа...