На 1-ви мај нови цени на горивата во Македонија

2018-04-25 11:35

егулаторната комисија за енергетија пред 1 недела одлучи да ја зголеми цената на бензините за половина денар, односно на дизелот за еден денар. Новоутврдената цена која ќе важи до 30-ти април на полноќ е 68 денари за еуросупер БС-95, 69.50 за еуросупер БС-98 и...

Биткоинот може да предизвика светска финансиска криза

2018-04-25 09:47

Изворот на следната светска финансиска криза би можел да биде од криптовалутите меѓу кои е најпознатата – биткоин. Со други зборови, биткоинот би можел да биде она што за кризата во 2008 година беше банката “Леман Брадерс”, втората по големина инвестициска банка во САД,...

Финска го прекина проектот за исплата на основен доход

2018-04-25 09:07

Финската Влада одлучи да не го продолжи пилот проектот за исплата на основен приход кој привлече големо внимание во светската јавност. Во моментов две илјади невработени Финци месечно добиваат исплата во висина од 560 евра како основен доход. Според некои, основниот приход е начин...

Стопанската комора на работен појадок со Царината и УЈП

2018-04-25 08:43

За ефикасно спроведување на царинските процедури во прекуграничното движење на стоките и адекватното спроведување на даночната политика, како едни од клучните фактори што влијаат на конкурентноста на македонската економија во меѓународни рамки, Стопанската комора на Македонија организира работен појадок на компаниите-членки со директорот на...

Форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“

2018-04-25 08:01

Форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК). Учесниците на форумот ќе дебатираат  за регулативата во функција на бизнисите, пристапот до финансии и за светските инвестициски трендови.  ...

Каква е состојбата на валутите?

2018-04-25 07:41

Американскиот долар е на седумнеделен максимум. За 0.5 проценти зајакна доларскиот индекс. Еврото ослабна на 1.22 долари. Австралискиот долар падна на ниво од 14 декември и се тргуваше за  0,7634 американски долари. Падна и канадскиот долар и фунтата. Јенот падна за 0.6 проценти, односно 108,28...

Денеска ќе биде промовирана програмата за вработување 2018

2018-04-25 07:14

Министерството за труд и социјална политика, УНДП и Агенцијата за вработување денеска во Владата на Република Македонија ќе ја промовираат Програмата за вработување за 2018 година.     На настанот најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Мила...

Најголема venture capital инвестиција во старт-ап компанија во Македонија во износ од 2 милиони фунти за „Cognism“

2018-04-25 07:01

Македонско-Британскиот стартап „Cognism“, кој користи вештачка интелегенција за унапредување на продажбата на клиенти, доби инвестиција од два милиони фунти во рунда предводена од фондот за ризичен капитал „South Central Ventures“, заедно со „Newable“, „London Co-Investment Fund“, „Start-up Funding Club“ и други. Овој стартап, основан...

Халкбанк А.Д Скопје добитник на наградата “STP Excellence Award “

2018-04-25 06:53

Халкбанк АД Скопје  е добитник на наградата “STP Excellence Award “ за 2017 од Commerzbank   како признание за квалитет и брзина во процесирање на меѓународните плаќања.     Оваа награда е особено значајна и ја потврдува одличната соработка на Халкбанк АД Скопје   со Commerzbank...

Нов скок на цените на криптовалутите

2018-04-25 06:46

Bloomberg објави дека најголемите криптовалути и вчера ја продолжија својата вредносна експанзија, доживувајќи раст на цените за скоро 75 отсто од почетокот на април. Етереум, Рипл, Биткоин Кеш имаат стекнато досега најголема предност според податоците на „Bloomberg“ и „Coinmarketcap.com“. Пазарниот лидер биткоин поскапе за...