Време е за конкретни практики за родова еднаквост во буџетирањето

2018-03-29 08:30

      Претседателот на Владата Зоран Заев, придружуван од министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерот за финансии, Драган Тевдовски, вчера оствари средба со претставнички од телото на Обединетите Нации (ОН) за родова еднаквост и зајакнување на жените (UN Women)....

За 0,9 % повисоки цените на индустриските производители

2018-03-29 08:00

  Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар остануваат непроменети на месечно ниво, а се повисоки за 0.9 % на годишно ниво.     Во февруари 2018, во споредба со јануари 2018...

Секој седми жител во Хонгконг е милионер

2018-03-29 07:11

    Во 2017 година Хонгконг го забележа милионитиот милионер, што претставува зголемување од 15 проценти во споредба со минатата година. Како што го пренесува „Бизнис инсајдер“ истражувањето на „Ситибенк“, студијата која била спроведена од септември до ноември минатата година ги дефинирала милионерите како...

За долг од 1 денар кон БЕГ му наплатиле 12.439 денари

2018-03-29 07:04

Пензионер од Скопје Крсте Серафимов кој имал долг кон БЕГ од само 1 денар, преку извршители му било наплатено 12.439 денари.   Од БЕГ го дале Серафимов на извршител САМО за 1 денар, некаков заостанат долг од минататото, по што извршителот Моника Муча од...

САД ќе се задолжи 300 милијарди долари

2018-03-29 06:52

  Како што соопшти Државната благајна на САД Америка планира да се задолжи за околу 294 милијарди долари. Тоа е највисоката сума за една недела по рекордот поставен за време на финансиската криза во 2008 година.   Федералните приходи се намалија по намалувањето на даноците што...

Се очекува драстичен скок на цената на Бикоин Кеш од 130% месечно

2018-03-29 06:43

Според  аналитичарите се очекува значително зголемување на вредноста на (Биткоин Кеш) Bitcoin Cash и пад на некогаш сметаниот за „единствен“ етереум. Ова е јасно од извештајот под наслов „Крипто-валути: минато, сегашност и иднина“, цитиран од британското издание на „Express“.   При  анализата, експерти користеле...

Милијарди долари загуба за „Гугл“

2018-03-28 20:09

„Гугл“ изгуби голем случај на авторски права кој може да ја чини компанијата милијарди долари и да го промени начинот на кој технолошките компании пристапуваат кон развој на софтверот, објави Си-ен-ен. Апелациониот суд соопшти дека „Гугл“ ги прекршил законите за авторски права кога го...

4 oгласи за вработување во Стопанска банка АД Скопје

2018-03-28 20:00

Огласи за вработување во Сектор за информатичка технологија 1. Огласот за вработување на Аминистратор на бази на податоци и апликации може да го отворите тука. 2. Огласот за вработување на Администратор на картичен систем може да го отворите тука. 3. Огласот за вработување на Администратор на систем може да го отворите тука. 4....

Падна вредноста на акциите на Амазон откако Трамп најави нова даночна стапка

2018-03-28 19:39

Вредноста на акциите на светскиот онлајн дистрибутер Амазон денеска падна за неверојатни 52 милијарди долари, откако Белата куќа го отвори прашањето за даночната стапка која ја плаќа компанијата на Џеф Безос. Според порталот Аксиос, претседателот Доналд Трамп се консултирал со своите советници за можноста...

Владата го усвои Законот за енергетика – домаќинствата ќе можат да бираат снабдувач со електрична енергија

2018-03-28 18:51

На вчерашната 61.седница на Владата на РМ, на предлог на Министерството за економија, беше усвоен предлог законот за енергетика. Носењето на овој закон има првенствено економско влијание, бидејќи означува крај на монополот и давање на правото на избор на потрошувачите, што значи малите и...