Во две блок трансакции продадени акции од Комерцијална Банка

2018-04-30 08:28

    Во две блок трансакции вредни 17,2 милиони денари преку Маакедонската берза во петокот беа продадени 4.000 акции од Комерцијална банка АД Скопје. Акциите се продадоа по цена од 4.300 денари за акција.

Најпопуларната криптовалута биткоинот не може да се искачи на ниво над 8.000 долари?

2018-04-30 08:15

Најпопуларната криптовалута во светот, биткоинот во четвртокот не можеше да се искачи на ниво над 8.000 долари, иако поскапе доста. Некои аналитичари се сомневаат во можноста за значителен пораст на цената на криптовите во блиска иднина. Според порталот CoinMarketCap, во 22:30 часот се зголеми...

Инфлацијата ја урна берзата во Венецуела

2018-04-30 08:04

Во Венецуела инфлацијата  достигна толку високо ниво што ја урна берзата. Регулаторите треба да најдат начин да „отстранат“ три нули од цените на акциите на берзата, бидејќи компјутерите не можат да го издржат растот на вредностите на локалните акции. Венецуела има највисока стапка на инфлација...

До кога и каде треба да ги замените старите 10 и 50 денари

2018-04-30 07:51

Од 15-ти мај  откако ќе се пуштат во оптек новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари, книжните банкноти во истата апоенска вредност нема да бидат законско средство за плаќање. Граѓаните кои ќе поседуваат книжни банкноти по 15-ти мај ќе може бесплатно да ги...

НЛБ Банка со раст на добивката од 69% во првиот квартал

2018-04-30 07:44

Во периодот од 01.01.2018 година до 31.03.2018 година НЛБ Банка АД Скопје работеше согласно усвоената Деловна политика на Банката за 2018-та година, прилагодувајќи го тековното работење на економските и пазарните услови во земјата. Банката, вопрвиот квартал од 2018-та година ги оствари сите планирани оперативни...

НЛБ Банка нуди можност за пракса

2018-04-30 07:39

НЛБ Банка го поддржува развојот на младите кадри и ја поттикнува младата студентска иницијатива. Традиционално, НЛБ Банка нуди можност за практична работа на млади и амбициозни луѓе кои се во текот на нивните универзитетски студии од областа на економијата и информациските технологии.    ...

Финска е подготвена да го зголеми својот придонес во буџетот на ЕУ по Brexit

2018-04-27 15:00

Финска е подготвена да го зголеми учеството во повеќегодишниот буџет на Европската унија по 2020-та година, за да го компензира излегувањето на Велика Британија од Унијата. Тоа го изјави министерот за прашањата на Европа, културата и спортот Сампо Терхо. „Можеме да се движиме околу...

Млади, иновативни, инспиративни, аплицирајте за наградата за социјално претприемништво

2018-04-27 14:21

Ако сте млади и имате идеја за отворање свој бизнис преку креирање ново иновативно решение и ако се грижите за општеството, имате можност да ја аплицирате вашата идеја заклучно со 8 мај 2018 година, вторник (на полноќ) за Наградата за социјално претприемништво „Social Impact...

„Биди Банкар!“ Летна школа на Охридска банка Сосиете Женерал

2018-04-27 13:50

Втора година по ред, Охридска банка Сосиете Женерал, организира интензивна летна школа за сите заинтересирани студенти кои се во завршна година на додипломски студии или постдипломски студии, која ќе се одржи во Охрид, од 1 до 27 јули 2018 година. Биди Банкар е првата...

Британската премиерка Тереза Меј разочарана од економскиот раст на Британија

2018-04-27 13:42

Британската премиерка Тереза Меј рече дека е разочарана од најновите резултати во економскиот раст на земјата и најави инвестиции од милијарди фунти во инфраструктурата за да го забрза растот. Во првиот квартал на 2018 година Британија растеше со само 0,1 процент.     –...