Коста Митровски: Банките имаат доволно средства за да поддржат кредитирање и на населението и на фирмите

2018-04-20 13:55

Коста Митровски, главен извршен директор и претседател на Управнито одбор на УНИ банка ад Скопје, кој од денеска е претседател на новоформираната Македонска банкарска асоцијација,  истакна дека банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населението и на фирмите, а каматните стапки...

Швајцарскиот франк падна на ниво под 1,2 франци за евро

2018-04-20 13:20

Швајцарскиот франк падна на ниво под 1,2 франци за евро, опаѓањето на оваа валута последен пат беше забележано во јануари 2015-та година, непосредно пред одлуката на Централната банка во Швајцарија за укинување на ограничувањето на девизниот курс „EUR/CHF“.     Eврото на одреден период...

Загубата на “Копачите” ќе продолжи доколку цената на биткоинот не се качи над 8.600 долари

2018-04-20 12:45

  Анализата која ја има направено банкарстката институција “Morgan Stanley” покажува дека доколку цената на биткоинот не се врати на ниво од 8.600 долари, “копачите ” на виртуелната валута биткоин ќе продолжат да работат со загуба. Во времето на подготовка на материјалот биткоинот се...

Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни резерви од САД

2018-04-20 12:20

Како што пишува весникот “Хуриет” централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви. Одлуката за повлекување на златните прачки била донесена поради влошувањето на односите меѓу Анкара и Вашингтон за многу регионални и билатерални прашања.    ...

Глобалниот долг достигна рекордно ниво од 160.000 милијарди долари

2018-04-20 11:45

Растечките нивоа на долг и трговскиот спор помеѓу двете најголеми економии во светот претставуваат закана за глобалната економија, која со години не е во толку добра состојба, рече директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард.     “Трговската војна нема да биде нешто што...

Александре де Ротшилд ќе ја предводи познатата банкарска династија

2018-04-20 11:25

Најпознатата европска банкарска династија Ротшилд именуваше нов претседател на својата семејна инвестициска банка. Александре де Ротшилд (37) ќе го замени својот татко Давид де Ротшилд (75) на местото генерален директор на банката.   Наследникот ќе биде седма генерација на династијата која ќе владее со...

Американскиот долар се зајакнува по тринеделниот минимум

2018-04-20 10:45

  Американскиот долар задржа висока позиција по тринеделниот минимум. Стравот  од комерцијална војна повторно предизвика побарувачка за повеќе ризични средства меѓу инвеститорите. Индексот на доларот се тргуваше на кошницата од шест главни валути до 89,49 поени. Доларот беше потпомогнат од ослабената фунта, која падна...

Извештај од светските берзи за 20.04.2018

2018-04-20 10:20

  Доларот е посилен од сите главни валути, како што се зголемуваат приносите на долгорочните обврзници на американското Министерство за финансии. S & P500

American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

2018-04-20 09:41

American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Wall Street“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за лојални клиенти и силната американска економија, што им овозможи на корисниците да трошат повеќе. Компанијата со седиште во...

Викендов во Охрид ќе се одржува 6. „Codefest“ програмерски маратон

2018-04-20 09:24

Стотина млади програмери и студенти по информатика ќе учествуваат на шестиот по ред „Codefest“ програмерски маратон што викендов се одржува во Охрид. Манифестацијата, осмислена како прослава на технологијата, иновациите, стартапите и креативните млади, започнува попладнево со отворање на Конференцијата „Codeference“ на која се предвидени...