Пет причини зошто Данците се среќни на работа

2015-07-05 21:18

Во Данска нема страв од губење на работните места, со скратено работно време, во хумана и релаксирана средина и со постојана (платена) едукација, Данците се среќни додека работат, или се среќни бидејќи работат. Одговорот на ова прашање не е најважен. Важно е дека поради тоа...

После еден век доларот со лик на жена

2015-07-03 23:09

За прв пат после еден век лик на жена ќе се најде на банкнотата од 10 долари, која ќе биде пуштена за сообраќај во 2020 година, објавија од страна на американските власти. Идентитетот на лицето кое ќе ја краси новата банкнота ќе биде откриено во...

Грција е во банкрот, но што сега? Ова се петте можни сценарија

2015-07-02 23:28

Грција е на крстопат и мора да одлучи дали да остане членка на еврозоната или ќе ја напушти, аналитичарите на Wall Street Journal изнесоа пет можни сценарија.  1. Грција останува во еврозоната Ако Грција остане во еврозоната, треба да дојде до минимален застој во...

Еврото ослабе во однос на доларот

2015-07-01 23:06

Девизниот курс на еврото уште еднаш падна во однос на доларот на меѓународните девизни пазари, откако Грција стана првата развиена земја што не ги исполни своите обврски на време кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Девизниот курс на еврото во однос на доларот падна на...

Еврото под притисок, во фокусот референдумот во Грција

2015-06-30 23:32

Девизниот курс на еврото на меѓународните пазари падна во пресрет на истекот на рокот за отплата на грчкиот долг кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) кој Атина нема да го запази, па фокусот се пренасочи кон претстојниот референдум во Грција, каде граѓаните треба да одлучат дали...

Неизвесноста околу Грција допринесе за намалување на цената на нафтата под 62 долари

2015-06-29 22:54

Цените на нафтата паднаа под нивото од 62 долари за барел, бидејќи инвеститорите почнаа да ги повлекуваат средства од ризичните инвестиции поради воведувањето на контрола на капитал во Грција. На лондонскиот пазар цената на нафтата се намали за 1,66 долари во споредба со претходното затворање...

По три недели на раст, еврото ослабе поради грчката должничка драма

2015-06-28 18:32

На девизните пазари минатата недела, еврото ослабе во однос на доларот, по три недели континуиран раст, откако европската валута се најде под притисок поради грчката должничка драма. Девизниот курс на еврото минатата недела во однос на доларот падна за 1,7 проценти на 1,1165 $,...

Цените на нафтата благо паднаа, чекајќи го исходот од преговорите помеѓу Иран и западните земји

2015-06-26 23:06

Цените на нафтата благо паднаа, спуштајќи се до 63 $ во очекување на исходот од преговорите за иранската нуклеарна програма која може да доведе до голем пораст на извозот на сурова нафта од таа земја. Цената на нафтата на лондонскиот пазар се намали за 20...

Повторно без договор помеѓу Грција и кредиторите

2015-06-25 23:11

Министрите за финансии на еврозоната вчера повторно не успеаја да се договорат за продолжување на кредитната поддршка на Грција и уште еднаш ги прекинаа преговорите, пет дена пред можниот банкрот на Грција. Министрите за финансии се состанаа по четврти пат во една недела, додека...

Четири работи што треба да знаете кога преговарате за платa

2015-06-24 22:34

Доколку се подготвате за интервју за работа веројатно знаете дека едно од прашањата што сигурно ќе ви го постават е во врска со платата. Немојте да се збуните кога некој ве прашува колку очекувате да заработите и секогаш имајте на ум на следниве четири реченици....