Причината е силна позиција на Пекинг дека дигиталните монети не можат да се користат како начин на плаќање.

Цената на биткоинот повторно потона, но овој пат не е виновен Елон Маск.

Најголемата криптовалута според пазарната капитализација падна на неверојатни 38.700 долари во утрово откако Народната банка на Кина ја повтори својата позиција дека дигиталните монети не можат да се користат како начин на плаќање.

Ова е најниско ниво на токенот од почетокот на февруари, објави Блумберг. Амортизацијата се прошири на други големи крипто-валути.

Цената на биткоинот во последните 24 часа. Извор: CoinDesk

„Ова е последното поглавје во затегнувањето на јажето на Кина околу криптовалутите“, рече Ентони Тренчев, управен партнер на Нексо и ко-основач.

Виртуелните валути не треба и не можат да се користат на пазарот затоа што не се вистински валути, се вели во пораката од сметката на WeChat на кинеската централна банка. Финансиските и платежните институции не можат да поставуваат цени за стоки и услуги во виртуелни валути, се вели во соопштението.

Од 2017 година, Пекинг не дозволи таканаречена примарна понуда на монети и го ограничи тргувањето со криптовалути на нејзината територија, принудувајќи многу берзи да се повлечат во странство. Земјата некогаш беше дом на околу 90% од трговијата.

Сепак, Кина забрзано се движи кон издавање на својот дигитален јуан, обидувајќи се да ја задржи контролата над платните средства, во кои сè повеќе доминираат технолошките компании, чија регулација е различна од регулативата на банките.