Нови цени на горивата од вечерва. Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 3 денари за литар.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат.

Според одлуката, од 25.8.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 89,00 (денари/литар); Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 91,50 (денари/литар); Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 96,50 (денари/литар).