Дојче банк склучи партнерство со швајцарската крипто компанија Таурус за складирање на крипто средства и токени за институционални клиенти, објави Ројтерс. Партнерството значи дека, за прв пат, Дојче Банк ќе може да се справи со ограничени количини на криптовалути за своите клиенти, како и токенизирани верзии на традиционални финансиски средства, рече портпаролот на банката, но додаде дека тргувањето со крипто средства во моментов не е во нејзините планови, иако тоа го рекламираше како желба веќе за време на Светскиот економски форум во 2020 година.

Крипто-пазарите допрва треба да се опорават од минатогодишната серија банкроти од висок профил што ги чинеше инвеститорите големи, што ги натера регулаторите ширум светот да се засилат, пишува „24Часа.бг“. Во исто време, се повеќе традиционални финансиски институции зборуваат за можноста блокчејн – технологијата зад криптовалутите – да се користи и во традиционалните финансиски средства.

Доста банки, како што се Стандард Чартед, БНЈ Meлон и Сосиете Женерал, веќе нудат услуги за складирање на крипто средства.Пазарот на крипто моментално се проценува на околу 1,1 трилиони долари, што е далеку под врвот од 3 трилиони долари постигнат во ноември 2021 година, според КоинГеко.