Цената на Dogecoin рано утринава порасна за повеќе од 15 отсто, за пред малку да падне, поттикната од твитот од извршниот директор на Тесла, Илон Маск, дека компанијата ќе ја прифати криптовалутата како средство за плаќање за некои од производите на компанијата.

Dogecoin ја надмина цената од 0,20 долари за монета синоќа околу 1,19 часот по источно време, но во почетокот на тргувањето, дел од профитот падна, според Koindesk. Во тргувањето во 7.06 часот по источно време, порасна за над 9,0 отсто на дневна основа и се тргуваше за 0,18 долари, пренесува CNBC.