Азиските берзи пораснаа на почетокот на неделата, како и американската валута, благодарение на договорот меѓу американскиот претседател Џо Бајден и лидерот на американскиот Конгрес Кевин Мекарти за зголемување на лимитот на американскиот долг од 31,4 трилиони долари до 1 јануари 2025 година, избегнувајќи банкрот на најголемата светска економија.

Веста, која ги заврши долгите преговори меѓу демократите и републиканците во саботата, беше олеснување за инвеститорите, а индексот на азиско-пацифичките акции на MSCI беше зголемен за 0,2 отсто околу 6:30 часот, откако една недела претходно потона за 1,1 отсто.

Истовремено, токискиот Nikkei зајакна 0,89 отсто, на 31.191 поен, а на почетокот на тргувањето достигна ново највисоко ниво во последните 33 години од 31.560 поени.

Во зелено беа и другите најважни регионални азиски берзански индекси, со исклучок на Хонг Конг, кој се лизна за 0,3 отсто, под притисок на податоците за падот на профитот на индустриските компании во Кина, што ја зајакна загриженоста на инвеститорите дека светскиот втората по големина економија губи моментум.

„И ние мислевме дека ќе има договор, а сега е направено, така што дел од несигурноста е отстранета од пазарите. Но, штом ќе се гласа за тоа во Конгресот и ќе се вратиме од Меморијалниот ден, прашањето „Закрепнувањето на пазарот ќе биде краткорочно, а потоа ќе почнеме да размислуваме за состанокот на ФЕД во јуни, инфлацијата ќе биде поостра од очекуваното и парите ќе бидат исцицани од пазарот“, рече Тони Сајкамор, пазар. аналитичар во ИГ.

Пазарите проценуваат дека ФЕД би можел да ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени во јуни и да ги остави на тоа ниво до крајот на годината.

На девизните пазари индексот на доларот, кој ги мери перформансите на американскиот долар во однос на шесте најважни светски валути, утрово зајакна за благи 0,02 отсто, на 104,29 поени, највисоко ниво во последните два месеци, поддржан од намалувањето на неизвесноста по постигнатиот договор за долгот.

Тргувањето е ограничено, бидејќи САД и Обединетото Кралство денеска се затворени.

Курсот на јенот, пак, утринава ослабе на најниско ниво во однос на американската валута во последните шест месеци од 140,89 јени за долар, при што американската валута е на пат да добие повеќе од 3 отсто во однос на јенот овој месец .

Истовремено, курсот на еврото е 1,0727 долари и се движи околу најниското ниво во однос на доларот во последните два месеци.

Турската лира, пак, се движи околу рекордно ниското ниво од 20,06 лири за долар, на кое падна во петокот. Утринава се тргува за 20,04 лири за долар, откако претседателот Тајип Ердоган победи на претседателските избори во неделата, со што се осигура дека неговото авторитарно владеење влегува во третата деценија.

На нафтените пазари цената на Брент во Лондон се зголеми за 0,7 отсто, на 77,51 долар, а во САД WTI поскапе за 1 отсто, на 73,4 долари.