На азиските берзи денеска паднаа цените на акциите, како и на Волстрит еден ден претходно, бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред објавувањето на извештајот за инфлацијата во САД, што може да влијае на насоката на пазарот во наредните денови.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион беше намален за 0,2 отсто околу 7 часот. Во исто време, индексот Nikkei се лизна за 0,2 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Хонгконг, Јужна Кореја, Австралија и Шангај паднаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто.

Азиските инвеститори се претпазливи да купуваат акции бидејќи економскиот раст во регионот забавува, како и растот на американската економија, најголемиот извозен пазар за азиските компании, додека јапонската централна банка најавува оддалечување од екстремно поддржувачката монетарна политика.

Покрај тоа, инвеститорите се во потрага по вчерашниот пад на Волстрит. Dow Jones загуби 0,05 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,6 отсто, а Nasdaq индексот загуби 1 отсто. Ова е резултат на одбивноста кон ризик на инвеститорите пред извештајот за инфлацијата. Извештајот за потрошувачките цени во САД во август ќе биде објавен денеска, а во четврток за цените на производителите.

Аналитичарите очекуваат дополнително намалување на инфлаторните притисоци. Во тој случај, пазарот би можел да продолжи да расте бидејќи тоа ќе ги потврди надежите на инвеститорите дека американската централна банка нема дополнително да ги зголеми каматните стапки.

Сепак, инвеститорите вчера ги загрижи скокот на цената на нафтата за повеќе од еден процент, на нови највисоки нивоа годинава, што би можело значително да влијае на растот на инфлацијата во наредните месеци.

Во тој случај, инфлацијата би останала покачена, а каматните стапки на ФЕД би останале покачени подолг период од очекуваното. А тоа негативно би се одразило на пазарот на капитал.

„Инвеститорите се загрижени поради прилично агресивниот пораст на цените на енергенсите во последните недели бидејќи тоа би можело да го натера ФЕД да ги зголеми каматните стапки во ноември“, рече Томас Хејс, претседател на Great Hill Capital.

И додека во понеделникот технолошкиот сектор го поддржа растот на S&P 500 и Nasdaq индексот, вчера тоа беше тежина.

Цената на акцијата на Oracle потона за 13 отсто откако софтверскиот гигант објави послаби од очекуваните квартални резултати и послаба перспектива за бизнисот понатаму.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по два дена пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,67 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 104,60 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 146,60 на 147,35 јени. И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0745 долари, додека вчера во ова време беше 1,0770 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, достигнаа нови највисоки нивоа оваа година. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,24 отсто, на 92,30 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,28 отсто, на 89,10 долари.