Основачот на групацијата Алибаба и Ант – Џек Ма ја загуби титулата најбогат човек во Кина, според списокот објавен во вторникот, пренесуваат агенциите.

Неговите конкуренти напредуваа бидејќи империјата на Ма беше ставена под строга контрола од страна на кинеските регулатори.

Ма и неговото семејство во изминатите две години го држеа првото место на најбогатите луѓе во Кина на глобалната листа на богати, но сега се наоѓаат на четвртото место, зад производителите на вода „Нонгфу Спринг“, Џонг Шаншан, Пони Мао од „Тенсент холдинг“ и Колин Хуанг Пиндуоду, сопственик на е-трговиска империја, покажа последниот список.

Падот на Мао доаѓа „откако кинеските регулатори ги задржаа Ант Груп и Алибаба во конкурентските прашања“, се вели во извештајот Хурун.

Ма не им се допадна на кинеските власти по говорот на 24 октомври во кој го поткопа регулаторниот систем на државата, што доведе до прекинување на првичната јавна понуда на неговата групација Ант во износ од 37 милијарди долари само неколку дена пред јавниот настап на берзата.

Оттогаш, регулаторите го засилија антимонополскиот надзор на технолошкиот сектор во земјата, каде што Алибаба зема голем дел од питата; регулаторот на пазарот започна официјална антимонополска истрага во Алибаба во декември.

Кинеските регулатори, исто така, започнаа да ја засилуваат контролата во секторот fintech и побараа од Ант да преобрази дел од својот бизнис во финансиска холдинг-компанија која ќе се регулира како традиционалните финансиски фирми, што значи дека ќе плаќа повеќе даноци.

Ма, кој не е познат по тоа што не сака јавни сцени, потоа исчезна од очите на јавноста околу три месеци, предизвикувајќи разни шпекулации за неговата нова состојба. Тој повторно се појави во јануари, со видео од 50 секунди.

Во моментов најбогатиот човек во Кина, Џонг, дебитираше на прво место најмногу благодарение на цените на акциите на Нонгфу и производителот на вакцини Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, кој исто така е под негова контрола.

Богатството на сопствениците на Тенсент се зголеми за 70% до 480 милијарди јуани (74,16 милијарди долари) во текот на годината, додека богатството на Хуанг на Пиндуоду порасна за 283% на 450 милијарди јуани (69,5 милијарди долари), се вели во списокот. За споредба, богатството на Ма и неговото семејство се зголеми за 22% на 360 милијарди јуани (55,6 милијарди долари).

Ханг Јиминг, основачот на сопственикот на „ТикТок“, БајтДенс, за прв пат се проби меѓу петте најбогати кинески милијардери на Глобалната листа на богати на Хурун, со проценка на богатството од 54 милијарди долари.