Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ги повика земјите од Европската унија да се приклучат на напорите на САД за ограничување на кинескиот извоз на зелена технологија и предупреди дека презаситеноста од евтини кинески производи може да го загрози опстанокот на фабриките ширум светот.

Америка и нејзините западни партнери мора да одговорат на „обединет начин“ на растечката производствена моќ на Кина или ќе ги стават на ризик сопствените индустриски сектори, рече Јелен во говорот во Франкфурт на 21 мај, каде што застана на пат за Италија за состанок на министрите за финансии на Г-7. Таа ги отфрли критиките од европските партнери дека масовните даночни олеснувања и субвенции за зелените производители во Соединетите држави претставуваат „сврт кон американскиот протекционизам“.

Американскиот министер за финансии зборуваше само една недела откако Белата куќа остро ги зголеми тарифите за кинескиот извоз на чиста технологија во обид да ги заштити своите производствени капацитети во некои држави како Пенсилванија и Мичиген, каде што претседателот Џо Бајден и неговиот републиканец претседателски противкандидат, републиканецот Доналд Трамп им се додворува на белосветските работници да гласаат за нив во ноември.

Таа пред германската публика, во која беше и германскиот министер за финансии Кристијан Линднер, изјави дека четирикратното зголемување на данокот за кинеските електрични автомобили над 100% е „стратешка и насочена мерка“.