Акциите во понеделникот погодија голем дел од ултрабогатите во светот

Акциите на Тесла на Елон Маск паднаа за 8,6 проценти во понеделникот, бришејќи 15,2 милијарди долари од нето-имотот, пренесува Блумберг.

Најголемиот пад на цената на акциите на Тесла од септември делумно се должеше на коментарите на Маск изминатиов викенд дека цените на биткоинот и етериумот „изгледаат високи“. Неговата порака, испратена преку неговата омилена социјална мрежа Твитер, дојде две недели откако Тесла објави дека додаде 1,5 милијарди долари биткоини во својот биланс на состојба.

Вредноста на криптовалутата скокна за повеќе од 400% во последната година, а во вторникот падна за втор ден, во одреден момент под 50.000 американски долари поради скептицизам за времетраењето на нејзиниот пораст.

Илон Маск падна на второто место според индексот на милијардери во Блумберг, кој опфаќа 500 најбогати луѓе во светот. Претприемачот има нето вредност од 183,4 милијарди долари, што е под врвот од 210 милијарди долари во јануари. Основачот на Amazon.com, Џеф Безос, го врати водството откако неговото богатство во понеделникот падна за 3,7 милијарди долари на 186,3 милијарди долари.

Двајцата милијардери ги менуваа позициите од јануари, откако вредноста на Тесла се движеше. На почетокот на 2021 година, цената на акциите скокна 25% пред да го избрише скоро целиот раст оваа година. Маск кратко го престигна Безос откако неговата авионска компанија Спејс Икс собра 850 милиони долари на почетокот на овој месец, оценувајќи ја на 74 милијарди долари, што е за 60% повеќе од август.

Безос го држеше првото место три последователни години пред промените во јануари, кога Маск го престигна со раст од 794% на акциите на Тесла.

Продажбата на пазарот во понеделникот влијаеше на голем дел од ултрабогатите во светот. Џун Шаншан, најбогатиот Азиец, го забележа вториот најголем пад на индексот Блумберг, откако изгуби 5,1 милијарди долари, бидејќи цената на флашираната вода на неговата компанија падна за 4,5 проценти. Колду Хуан од Пиндуодуо, Мукеш Амбани од Reliance Industries и Пони Ма од Tencent Holdings загубија повеќе од 2,5 милијарди долари.