Земјите од Европската унија следната недела ќе започнат дискусии за предложениот 12-ти пакет санкции против Русија, кои ќе се фокусираат на забрана на увоз на руски дијаманти, изјавија претставници на ЕУ за Ројтерс.

Од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, земјите од ЕУ веќе применија 11 пакети санкции против Москва за да ја намалат способноста на Кремљ да ја финансира војната. Мерките опфаќаат различни сектори и вклучуваат околу 1.800 поединци и субјекти.

Но, досега ЕУ не ја санкционираше руската државна компанија за ископ на дијаманти Алрос, иако големите западни златари веќе ги бојкотираат скапоцените камења што доаѓаат од Русија.

ЕУ купила руски дијаманти во вредност од 1,4 милијарди евра минатата година, според Евростат, бидејќи ниту го забранила увозот на скапоцени камења, ниту Алроса ја ставила на црната листа.

Шефот на ЕУ, Жозеп Борел за Фајненшл тајмс изјави дека блокот добил зелено светло за дијаманти од земјите од Г7 – САД, Канада, Велика Британија, Јапонија, Франција, Германија и Италија – на состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 во Јапонија.

Дипломатите на ЕУ рекоа дека блокот од 27 земји чека зелено светло од Г7 за да продолжи со забраната за дијаманти. Официјален претставник на ЕУ рече дека моменталното време за предлогот на Европската комисија за пакетот, за кој потоа ќе разговараат 27-те влади на ЕУ, е „почетокот на следната недела“.

„Планот е Комисијата да го усвои пакетот во наредните денови. Потоа усвојувањето ќе зависи од Советот“, изјави претставник на ЕУ за Ројтерс, додавајќи дека дискусиите меѓу владите ќе започнат по недела.

Г7 од септември разговараше за различни предлози за тоа како најдобро да се следат руските скапоцени камења за да се блокира увозот. Официјалната најава на Г7, која се очекува од минатиот месец, е во застој во дебатата дали да се издаде политичко соопштение пред целосно да се разработат техничките детали.

Предлогот, подготвен од Белгија на барање на ЕУ, се очекува целосно да се одрази во нацрт-предлогот за санкции на Комисијата, изјави еден од дипломатите.

Полска се заложи за забрана на дијамантите и течниот нафтен гас во изјавата во септември, додека Естонија повика да се вклучи и течниот природен гас (ЛНГ), иако во ЕУ има мал апетит да се направат нови бранови на нестабилниот пазар на гас.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека блокот ќе размисли за забрана на руските дијаманти, замрзнување на имотот и воведување ограничувања за патување на 100 нови поединци и заострување на спроведувањето на границата на Г7 од 60 долари за барел руска нафта.