Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард денеска во Франкфурт индиректно ја предупреди Германија дека тековната неизвесност околу буџетскиот профил на најсилната економија на Европската унија за 2024 година не помага во финансиското планирање на Унијата, пренесоа агенциите.

„Мораме да прогнозираме, мораме да предвидиме каков вид на фискален простор ќе имаат земјите, какви политики ќе спроведат и каков е веројатниот економски резултат“, рече Лагард во седиштето на ЕЦБ во Франкфурт. „Фактот дека сè уште не да разбереме каде ќе биде германскиот буџет следната година, зарем тоа не ни помага да ги направиме нашите проекции. Се надевам дека ќе се најдат решенија“, додаде Лагард.

Зад оваа порака на шефот на ЕЦБ, германскиот канцелар Олаф Шолц денеска преку видео порака се обиде да ја отфрли растечката загриженост на заинтересираните актери и набљудувачи за размерите на последиците од неодамнешната пресуда на Уставниот суд во Карлсруе. Според Уставниот суд на Германија, владата во Берлин пренасочила 60 милијарди евра од фондот Ковид во „зелени“ развојни програми и планови без правна основа.

Во денешното видео обраќање, Шолц вети дека финансиската помош за олеснување на товарот од високите цени на енергијата не е загрозена, велејќи дека судската одлука оставила отворена врата за таквата итна помош да продолжи. Владата во Берлин нема да се откаже од иницијативите за решавање на пошироките последици од руската војна против Украина, да ја одржи поддршката за Киев и да ја модернизира и озеленува најголемата европска економија, додаде тој.

За време на интензивните преговори во рамките на трипартитната владејачка коалиција, владата во Берлин допрва треба да одлучи како да се справи со потенцијалното влијание на судската одлука врз финансискиот план за следната година. Парламентарното гласање за предлог-буџетот, донесено пред одлуката на Судот во Карлсруе, закажана за 1 декември, во меѓувреме е одложено на неодредено време.

На бранот на зголемена нелагодност околу тоа како германската влада ќе се справи со новите буџетски дупки за оваа и следната година, Горниот дом на Бундестагот денеска одби да го поддржи предлог-законот на министерот Кристијан Линднер дизајниран да ја зајакне конкуренцијата и да промовира инвестиции во технологии поволни за климата.

Министерството на Линднер, исто така, објави дека Вернер Гацер, заменик-министер за финансии задолжен за планирање на буџетот, ќе ја напушти функцијата на крајот на годината и ќе биде заменет со Волф Ројтер, актуелниот генерален директор и главен економист.