Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на курсот на доларот во однос на шесте најважни светски валути, падна за 0,4 отсто, на 101,4 поени. Во средата стигна до 101 поен, најниска оценка во последните две недели

На девизните пазари курсот на еврото се движи околу највисокото ниво во однос на доларот во последната година, бидејќи на инвеститорите им се чини дека европската економија е многу поотпорна на ширење на ризикот во банкарскиот систем за разлика од американската, а загрижени се и за можноста од рецесија во САД.

Како резултат на тоа, индексот на доларот, кој ја мери вредноста на курсот на доларот во однос на шесте најважни светски валути, падна за 0,4 отсто, на 101,4 поени. Во средата стигна до 101 поен, најниска оценка во последните две недели.

Еврото, од друга страна, се движи околу највисокото ниво во однос на доларот во последната година од 1,104 долари, што е за 0,6 отсто повеќе од претходниот ден, додека инвеститорите шпекулираат дека економските изгледи на Европа би можеле да бидат добри откако Германија вчера ја зголеми оценката за нејзината овогодинешниот раст од 0,2 на 0,4 отсто.

На пазарите на нафта се чини дека цената на барелот се стабилизира, откако потона повеќе од четири отсто. Еден барел Брент во Лондон утрово поскапе за 0,5 отсто, на 78,09 долари, а WTI во САД за 0,3 отсто, на 74,5 долари.

Пад на азиските берзи поради стравувањата од економско забавување на САД

Утринава паднаа и азиските берзи бидејќи проблемите со американската регионална банка First Republic продолжуваат да ги загрижуваат инвеститорите, а нервозни се и пред објавувањето на податоците за американскиот БДП, стравувајќи од негативни изненадувања, па во вакви услови слабее и стапката на доларот во однос на еврото.

Индексот MSCI на азиските берзи во 06:00 часот беше во минус од 0,3 отсто, додека јапонскиот индекс Никеи падна за 0,4 отсто.

Бруталната продажба на акциите на First Republic Bank, која забележа силен одлив на депозити во првиот квартал, ја сруши пазарната вредност на регионалниот заемодавец за 41 отсто на околу 888 милиони долари. Така, нејзината капитализација за првпат падна под една милијарда евра, што е далеку под својот врв во ноември 2021 година, кога надмина 40 милијарди долари.

Инвеститорите чекаат да видат дали банката може да најде купувач и да го смени негативниот тренд, во светло на извештајот на CNBC дека американската влада не е подготвена да интервенира за да и помогне.

Инвеститорите, исто така, со нетрпение го очекуваат објавувањето на податоците за БДП на САД, донекаде стравувајќи од непријатни изненадувања.