Пред сè, изгледите за брза достапност на вакцините за коронавирусот ги туркаат инвеститорите од светската резервна валута – доларот

Еврото продолжи да расте и денес (среда). Во утринските часови (10.30 часот) европската валута чини до 1.2084 УСД и со тоа го достигнува највисокото ниво од мај 2018 година.

Европската централна банка (ЕЦБ) во вторникот попладне ја утврди референтната стапка на 1,1968 американски долари. Вчера еврото веќе додаде 1% на својата вредност во однос на доларот, пренесува ДПА.

Еврото во моментов го користи слабиот долар во САД. Пред сè, изгледите за брза достапност на вакцини за коронавирусот ги туркаат инвеститорите од светската резервна валута, доларот. Еврото, втора по големина валута во светот, го користи овој тренд. Пред помалку од еден час стана јасно дека Велика Британија е првата западна земја што одобрила итна употреба на вакцината за Ковид-19, развиена од Pfizer Inc. од САД и BioNTech SE од Германија. Таа веќе ќе се дистрибуира во ограничен број во рок од неколку дена.

Во однос на економските податоци во средата, денес се очекуваат помалку важни податоци со помало значење на пазарот. Исклучок се месечните податоци за невработеноста на американскиот давател на услуги АДП, што служи како водич за владиниот извештај за пазарот на трудот, што треба да биде објавен во петок. Економскиот извештај на Федералните резерви на САД ќе биде објавен вечерва.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк