Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е подготвен да ја поддржи Аргентина и земјата може да аплицира за финансирање преку Програмата за издржливост (РСТ) објавена во 2022 година, изјави извршната директорка на фондот Кристалина Георгиева, цитирана од Ројтерс. Се очекува таа да се сретне со новоизбраниот претседател на Аргентина, Хавиер Милеи, за време на неговата посета на Вашингтон. Милеи разговараше на интернет со Георгиева во петокот, а дискусијата беше опишана од шефот на ММФ како „многу сериозна и конструктивна“.

„Да видиме како ќе се развиваат односите, но првиот чекор е позитивен“, рече Георгиева во интервју за Ројтерс. „Аргентина може најдобро да си помогне себеси со решавање на акумулираните макроекономски нерамнотежи. Ние лесно ќе помогнеме со инфлацијата и ќе создадеме услови за раст во приватниот сектор, вработеноста и економијата во целина. Милеи во Вашингтон ќе се сретне со советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден по ручекот со поранешниот американски претседател Бил Клинтон, објави „24Часа.бг“.