Минатата година беше фантастична за крипто инвеститорите кои остварија импресивен профит инвестирајќи во најголемата криптовалута во светот, биткоинот.

Заработката на биткоинот во САД е поголема од вкупната заработка во Кина, Велика Британија и Јапонија

Последните шест месеци беа доста динамични за глобалниот пазар на крипто, што најдобро го илустрира биткоинот, кој го достигна највисокото ниво од скоро 65 000 американски долари во април, пред да падне под 37 000 американски долари во мај. Според CoinMarketCap, во моментов се работи за околу 34.000 американски долари.

Сепак, минатата година беше друга приказна. Буквално сите земји забележаа најголем реализиран поврат на инвестицијата кон крајот на 2020 година, бидејќи цената на биткоинот се искачи од 11.471 УСД во средината на октомври на нешто повеќе од 29.000 УСД до крајот на годината. Тоа беше профитабилно време за американските инвеститори, кои остварија најголем дел од своите профити од активностите на Coinbase. После Соединетите држави, како водечка земја според заработката во биткоини, Кина го зазеде второто место со инвестиција од 1,1 милијарда долари, откриваат податоците на „Chainalysis“. Ова е изненадувачки, бидејќи Кина ја забележа најголемата трансакција со сурова криптовалута во историјата.

САД ја надминаа Кина, веројатно заради големите инвестиции што ги имаа на крајот на 2020 година. Јапонските крипто инвеститори се рангираа на третата позиција на оваа листа со заработка од 0,9 милијарди долари од биткоин минатата година. По Јапонија следуваат Велика Британија, Русија и Франција со 0,8 милијарди и 0,6 милијарди долари, соодветно. Статистиката исто така покажа дека заработката во американските биткоини е 46% поголема од заработката во Кина, Велика Британија и Јапонија заедно.

Пазарната капитализација на биткоинот се зголеми за 20% од јануари

Податоците на CoinMarketCap покажаа дека најголемата дигитална валута во светот успеа да ја зголеми својата пазарна капитализација во споредба со јануарските бројки, и покрај неодамнешниот пад на цените на криптото. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 100% во првите пет месеци од 2021 година, охрабрувајќи ја неговата пазарна капитализација да достигне 1,1 трн (референтен број на трансакција) УСД на почетокот на мај. Сепак, на крајот на минатиот месец, водечката криптовалута нагло падна, во еден момент дури и на околу 30.000 американски долари.

Неочекуваното повлекување на Биткоин и другите криптовалути дојде како наплив на негативни наслови и влијателни фигури, од извршниот директор на Тесла, Елон Маск, до новата рунда регулативи на кинеската влада, што предизвика огромен удар за целиот сектор на криптовалути. Статистичките податоци покажуваат дека пазарот на биткоин минатата недела изнесуваше околу 650 милијарди долари, што е зголемување за 20% од почетокот на годината.