Малезија обвини 17 сегашни и поранешни директори на американската инвестициска банка „Голдман Сакс“ за проневера на неверојатни „повеќе“ милијарди долари.

Шефот на таа банка за странски операции, Ричард Гнод е обвинет дека помогнал да се соберат 6,5 милијарди американски долари во 2012 и 2013 година за малезискиот државен фонд за инвестиции 1МДБ, од кои две третини биле проневерени.

Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак исто така беше осомничен дека бил вмешан, а наводно му помогнале банкарите на Голдман Сакс, според обвинението.

Јавниот обвинител Томи Томас рече дека ќе бара затвор и кривична одговорност за обвинетите. Американскиот фонд помогна да се соберат 6,5 милијарди американски долари (5,4 милијарди фунти) преку понуди на обврзници за 1MDB.

Обвинетите вклучуваат сегашни и поранешни директори на таа банка во Лондон, Хонг Конг и Сингапур. Тие се соочуваат со максимум 10 години затвор.

Наџиб Разак, кој ги загуби изборите минатата година, е обвинет од соработниците за проневера на милијарди долари со купување луксузни недвижнини во градови како Њујорк, трошејќи владини пари на накит и уметнички дела. Меѓу другото, овој државен фонд, кој требаше да ги охрабри инвестициите во Малезија, го финансираше снимањето на снимањето на Волкот од Вол Стрит на Мартин Скорсезе, што го прикажува животот на инвестициските банкари.

Доколку бидат осудени, обвинетите би можеле да издржат до 10 години затвор и парична казна од најмалку еден милион ринитати – 200 000 фунти.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк