Израелската валута падна на најниско ниво во последните 11 години во однос на американскиот долар во четвртокот поради зголемените шпекулации дека израелската воена копнена операција во Газа може да биде неизбежна.

Шекелот падна за 0,44 отсто на 4,08 за долар до средината на попладнето по локално време. Последен пат шекелот се тргуваше толку ниско во јули 2012 година, според податоците на Рефинитив. Вредноста на шекелот падна за повеќе од 6 отсто откако Хамас го започна нападот врз Израел на 7 октомври, а Израел одговори со воздушни напади врз Газа.

Но, шекелот дополнително падна во четвртокот по веста дека ИД извршила „целен напад“ во текот на ноќта во северниот дел на Газа и откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во средата рече дека неговите сили се подготвуваат за копнена офанзива. Агенциите за кредитен рејтинг предупредија дека може да го намалат кредитниот рејтинг на Израел како резултат на влијанието на војната врз економијата, институциите и јавните финансии.