Руски Гаспром соопшти дека испораките на природен гас за Кина достигнале ново историски највисоко ниво поради зголемената побарувачка.

Кинеската национална нафтена корпорација во четвртокот побара нови количини на гас преку рутата Моќта на Сибир 1 што уште еднаш ги надмина договорните обврски на Гаспром, изјави рускиот производител, пренесува Capital.ba.

„Гаспром“ ги испорача сите барани количества и постави нов рекорд во дневните испораки на гас во Кина“, се наведува во соопштението.

Минатиот месец Гаспром и ЦНПЦ потпишаа анекс на договорот за снабдување со гас преку Моќта на Сибир 1, кој предвидува дополнителни испораки до крајот на годината.

Русија следната година има намера да извезе 30 милијарди кубни метри гас во Кина и на крајот да ги зголеми испораките на 38 милијарди кубни метри гас годишно.

Одделни пратки на идната далечна источна рута би можеле да достигнат уште десет милијарди кубни метри годишно.

„Газпром“ е во преговори да испорача дури 50 милијарди кубни метри годишно преку идниот конектор „Моќта на Сибир 2“, но договорот не е потпишан.

„Газпром“ рече дека забележува дека неговиот проток на гас низ гасоводот до Кина се совпаѓа со неговите историски пратки во Западна Европа, кои паднаа бидејќи европските земји се преселија да го диверзифицираат својот увоз на енергија откако Русија ја нападна Украина минатата година.

Во 2020 година руската компанија продаде околу 120 милијарди кубни метри гас на Западна Европа.